NATO, Ukrayna’ya Cephe Hattına Askeri Eğitmen Gönderebilir

0
49

NATO müttefikleri, Ukrayna’ya askeri eğitmenler gönderme talebini değerlendiriyor.

ABD’nin en üst düzey subayına göre, asker sıkıntısı yaşayan Ukrayna, cephe hattı yakınında 150.000 askerin eğitimi için yardım istedi.

New York Times haberinde, şu ana kadar Amerika Birleşik Devletleri talebe olumsuz cevap verdi. Ancak Müşterek Kurmay Başkanı General Charles Q. Brown Jr., NATO’nun eğitmenleri konuşlandırmasının kaçınılmaz göründüğünü söyledi. General Brown, ‘Zamanla oraya varacağız’ dedi.”

General Brown, “NATO eğitmenleri risk alacak,” diyerek eğitmenleri korumak için “Ukrayna altyapısından ve kuvvetlerinden hava savunmalarının artırılması gerekecek,” dedi.

Times, böyle bir durumun “kırmızı çizginin daha bulanıklaşması ve Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa’yı savaşa daha doğrudan çekmesi” anlamına gelebileceğini yazdı.

Ukrayna şu anda askeri personel ihtiyacını karşılamak için mahkumları işe almaya başladı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymir Zelenskyy, “mahkumların şartlı erken tahliye karşılığında cepheye gönderilmesine izin veren bir yasayı” imzalamıştı. Ukrayna basınından Kyiv Post’un Adalet Bakanlığı’na dayandırdığı haberinde, “dikkate değer bir şekilde, 4.500 mahkum cepheye gitmek için hapishaneden çıkmayı kabul etti “ ifadeleri yer aldı.

Newsweek’in haberinde, Rusya’nın geçen Aralık ayı itibarıyla cepheye yaklaşık 100.000 mahkum gönderdiği yazıldı.

Kyiv Independent’ın haberine göre, NATO’nun Avrupa’daki en üst düzey komutanı General Christopher Cavoli, 16 Mayıs’ta gazetecilere, Rus kuvvetlerinin Harkov Oblastı’nda açtığı yeni cephede “stratejik bir atılım” gücüne sahip olmadığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here