Milli Savunma Bakanı Güler: Türkiye’nin F-35 meselesi hala masada

0
111

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, F-35 tek başına Ege’de Türkiye’ye karşı yetenek olamaz. Sanki her şeyin tek taraflı olduğu algısı Türk Ordusu’na bir hakaret olarak nitelendirdi. Ayrıca, Türkiye’nin F-35 meselesinin hala masada olduğunu ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, CNN Türk’te gündeme dair merak edilen soruları yanıtladı.

F-35’in Türkiye’ye karşı bir tehdit oluşturmadığını vurgulayan Güler, “Bir NATO üyesi olarak Yunanistan’ın F-35 sahibi olmasını memnuniyetle karşılarız” dedi.

Güler, “Ayrıca kendi uçağımız KAAN geliyor. Ayrıca ABD ile F-35 konusu da nereye varır onu da bilmiyoruz. Her savaş yıkım demek. Biz hiçbir dostumuz ile kötü bir ilişki arzu etmiyoruz. Ama bu milli çıkarlarımızı unutacağız demek değil. Anlaşabileceğimiz hususlar da var. Biz artık güven artırıcı önlemlerle dostluğu geliştirmek için uğraşıyoruz. İlla her gün Ege’de bir faaliyet yapmak zorunda değiliz” ifadelerini kullandı.

EUROFİGHTER ALMAK İSTİYORUZ

Eurofighter’ın sadece Alman dostlara ait bir uçak olmadığını vurgulayan Yaşar Güler, “Biz böyle bir uçağı almak istiyoruz ve Alman dostlarımızın bir takım takıldıkları noktalar var. Bizim NATO’nun üyesi olarak kabul etmemiz söz konusu değil. Bunu kabul etmediğimizi her seferinde dostlarımızla paylaşıyoruz. Kısa süre içinde bu konunun çözüme kavuşacağına inanıyorum. Suudi Arabistan’a Eurofighter’ların verilmesi de bir başlangıç olabilir”dedi.

F-16 SÜRECİ OLUMLU ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, F-16 sürecinin olumlu şekilde devam ettiğini, “ABD’li dostlarımızla görüşmelerimizin olumlu yönde ilerlediğini ve herhangi bir sorun olmadığını” belirtti.

İncirlik’in adının 10 Ana Jet Üst Komutanlığı olarak değiştirilmesiyle ilgili konuşan Güler, Suriye olaylarının başlamasından sonra F-16’ların İncirlik’e konuşlandırıldığını açıkladı. Güler, “Aslında bunu geçen sene duyurmuştuk. Yüzde yüz Türkiye’nin yasalarının ve uygulamalarının geçerli olduğu bir üs. Tamamen Türkiye’nin kontrolü altındadır” dedi.

ALTAY TANKI

Yaşar Güler, ilk aşamada 250 adet üretim yapacaklarını ve bunlardan 85’inin güç grubunu Koreli dostlardan alacaklarını, geri kalan 165 adet tankta ise kendi güç grubunu kullanacaklarını söyledi.

Güler konuşmasına şöyle devam etti: “Rusya-Ukrayna savaşı, drone savaşlarında yeni bir boyut getirdi, örneğin kamikaze drone’lar. Belirlenen koordinatlara gidip patlayıcı bırakıyorlar. Her iki taraf için de büyük bir tehdit oluşturuyorlar. Bu konu üzerinde çalışıyoruz.”

HAVA SOJ

HAVA SOJ’un önemli bir faaliyet olduğunu vurgulayan Güler, “Faaliyetimiz devam ediyor. TUSAŞ ve ASELSAN yoğun bir şekilde çalışıyor. İnşallah 4 uçağımız hazır olacak” dedi.

İRAN’LA İLİŞKİLER

Bakan Güler, “Hem İran sınırında hem de Irak ve Suriye sınırlarında terörle mücadele ediyoruz. İran sınırında PKK ile mücadele ediyoruz, sınırı geçip kaçıyorlar. İranlı dostlarımızla bu konuyu görüşüyoruz, ‘Şuraya gittiler’ dediğimizde, onlar baktıklarında kimse olmadığını söylüyorlar. Bu hoş bir durum değil” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here