ATAK Helikopteri FAZ-2 versiyonun ilk teslimatları Kara Kuvvetler ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildiği açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ” ATAK helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış, yerlilik oranı daha da artan FAZ-2 versiyonunda ilk teslimatları Emniyet Genel Müdürülüğü ve KKK’ya yaptık. ATAK ilk kez EGM’nin kullanımına sunuldu. Hayırlı Olsun!” ifadelerini kullandı.

Yerlilik oranı daha fazla artan FAZ-2 versiyonundan ilk etapta 21 adet teslim edilecek. FAZ 1 ve 2 arasındaki en büyük fark, Elektronik Harp (EH) sistemlerinde olacak.FAZ-1 ek olarak FAZ-2’de Radar İkaz Sistemi RWR (Radar Warning Receiver), Radyo Sinyal Karıştırıcısı RFJ (Radio Frequency Jammer), Lazer İkaz Sistemi LWR (Laser Warning System) gibi EH sistmeleri bulunacak.Ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) yer alacak.

Türkiye’nin terörle mücadelesinde yeni bir sayfa başlatan PT-129 ATAK helikopteri ilk kez Emniyet Genel Müdürlüğü için uçacak. TUSAŞ tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü için 9 adet T129 ATAK helikopteri üretilecek.

Polis Özel Harekat birimleri özellikle Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere terörle mücadelede önemli görevler üstleniyor. Jandarma ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile de kimi zaman ortak harekat düzenleyen Emniyet güçleri sahada sıcak çatışmaya da giriyor.Bugüne kadarki süreçte Özel Harekat polisleri eğer bir sıcak çatışmaya girerse, Jandarma ya da Kara Kuvvetleri Komutanlığından ATAK talebi oluyordu. Yeni dönemde Emniyet bizzat kendi taarruz helikopterleriyle operasyonlar düzenleyebilecek.

Bugüne kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 52 ATAK ( 59 kesin sipariş-32 opsiyon) helikopteri teslim edildi. Jandarma Komutanlığı’na 6 (18 kesin-3 opsiyon sipariş) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 1 adet ( 6 kesin sipariş-3 opsiyon ) ATAK helikopteri teslim edildi.

Kaynak: SSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here