Bir buçuk yıl önce yeniden faal hale geçen ‘İkinci Filo’(C2F) operasyonel hale geçtikten sonra donanmanın Norfolk askeri üssünde ‘İkinci Denizaltı Grubu’ SUBGRU 2‘yi yeniden tekrar faal hale getirildiği duyuruldu.

‘İkinci Denizaltı Grubunun’ ABD’nin doğu sahil şeridinden Barents Denizi’ne ve hatta Güney Atlantik’e kadar tüm Atlantik bölgesinde görev yapacak.

Denizaltı Grubunun komutan yardımcısı Charles Richard, “Kuzey Atlantik bölgesinde güvenlik ortamı daha zor ve karmaşık hal almaya başladı. Denizaltı üstünlüğümüzü korumak için savaşa hazırlıklı olmalıyız.” dedi.

Atlantik’deki Rus denizaltı tehditinin artması, Avrupa çevresinde Rus gemi ve uçakların agresif faliyetleri ve Rusya’nın politikaları sebebiyle 2011 yılında kapatılan İkinci Filo, Mayıs 2018’de dönemin Savunma Bakanı James Mattis tarafından yeniden faliyete geçirilmişti.

ABD Donanması altı aktif filodan oluşuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Pasifik’te görevli 1. filo aktif görev yapmazken doğu Pasifik olarak bilinen Büyük Okyanus’un ABD kıyılarında hali hazırda 3. filo görev yapıyor.Diğer taraftan, Atlas Okyanusu’nun kuzey ve güneyinde de ABD’nin 2. ve 4. filosu görev yapıyor.ABD Donanmasının 6. filosunun görev alanı Akdeniz iken 5. filo ise Basra Körfezinde görev yapıyor.ABD’nin en kalabalık ve güçlü filosu olan 7. filonun görev yeri ise Büyük Okyanus’un Japonya kıyıları.ABD Siber Güvenlik Komutanlığına bağlı 10. filo bulunuyor ancak bu filonun sabit görev yeri bulunmuyor.

Kaynak: USN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here