AV-8B Harrier pilotu 7 Husi İHA’sı düşürdü

0
32
AMRAAM füzesi ve bir Litening podu ile donanmış bir AV-8B, USS Bataan'dan havalanıyor. Kaynak: ABD Deniz Piyadeleri fotoğrafçısı Sgt. Matthew Romonoyske-Bean

ABD Deniz Piyadelerine ait bir AV-8B Harrier II uçağının, Kızıldeniz’de Husiler tarafından gönderilen 7 İnsansız Hava Aracını düşürdüğü bildirildi.

Deniz Piyadeleri’ne bağlı AV-8B pilotu Yüzbaşı Earl Ehrhart, BBC’ye verdiği bir röportajda yedi Husi insansız hava aracını düşürdüğünü belirtti. Yüzbaşı Ehrhart, amfibi saldırı gemisi USS Bataan’da (LHD-5) bulunan “Maça Ası” Deniz Saldırı Filosu 231’de (VMA-231) görev yapıyor.

USS Bataan, Aralık sonundan bu yana Akdeniz’de görev yapmaktaydı; Husi harekâtının Ekim ayında başlamasıyla birlikte savaş gemisi Kızıldeniz ve Basra Körfezi bölgelerinde bulunmaktaydı.

Şu ana kadar, ABD ve müttefik savaş gemilerinin Husi insansız hava araçlarını füzeler ve ABD Donanmasına ait F/A-18 Super Hornet’ler ile düşürdüğü bilinmektedir. Son yapılan röportajda, AV-8’in havadan havaya kabiliyeti ile İHA’nın düşürüldüğü ilk kez gündeme gelmiş oldu.

Ehrhart, BBC’ye verdiği demeçte, “Göreve başladığımızda bunu yapacağımı hiç hayal etmemiştim; Husiler çok sayıda intihar saldırısı dronu fırlatıyordu” dedi. Ehrhart, Yemen merkezli militanları “sağlam ve yetenekli bir güç” olarak tanımladı.

Ehrhart, “bir Harrier jetini aldık ve hava savunması için modifiye ettik, onu füzelerle doldurduk ve bu şekilde Husi insansız hava aracı saldırılarına karşılık verebildik” ifadelerini kullandı.

Deniz Kuvvetleri’ne ait AV-8B Harrier II uçakları, hem radar tarafından yönlendirilen AIM-120 Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi (AMRAAM) hem de ısıya duyarlı AIM-9L/M Sidewinder füzeleriyle silahlandırılabilir. Uçak ayrıca, hava-hava çatışmalarında potansiyel olarak kullanılabilen bir GAU-12 25mm top ile donatılabilir.

Son aylarda Pentagon tarafından yayınlanan fotoğraflarda, USS Bataan’da görev yapan AV-8B’lerin LITENING hedefleme podları taşıdığı görülmüştür. Bu podlar, gece veya gündüz radarın veya diğer sensörlerin çok uzun menzilde hedeflerin görsel tanımlamasını yapabilme imkanı verir.

Ehrhart, röportajında, USS Bataan’ın insansız hava aracı (muhtemelen anti-gemi seyir füzesi) tehditlerine karşı yüksek hazırlıkta tutulduğunu da belirtti. Husiler kamikaze insansız hava aracı fırlattığında Komuta merkezi bize iki saatlik bir yanıt süresinden, beş dakikalık bir yanıt süresi vermektedir. Hedefleme bilgilerinin bölgedeki bir Aegis savaş sistemini kullanan bir ABD Donanması muhribi tarafından sağlandığı görünmektedir.

AV-8’in Husi insansız hava araçlarına karşı kullanılmasının ana nedeni bölgedeki mevcudiyeti olmasına rağmen, uçağın çok yönlü yetenekleri arasından genellikle gözden kaçırılan hava-hava yeteneğidir. Radar donanımlı AV-8B+ formunda uçak, F/A-18A/B Hornetlerden çıkartılan AN/APG-65 radarını kullanır. Bazı güncellemelere tabi tutulan radar, AMRAAM ile birlikte sağlam bir görsel menzilin ötesinde hava-hava yeteneği sunar.

Suudi Hava Kuvvetleri’nin Husi insansız hava araçlarıyla karşılaşma deneyiminden biliyoruz ki AMRAAM tercih edilen silahtır.

İkinci el Harrier uçaklarının alımı TCG Anadolu Amfibi Hücum gemisi için gündeme gelmişti. Eski Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Özellikle dikine kalkış iniş yapabilme konusu. Malum İngilizlerin Harrier’ı vardı; Harrier’ı çok etkin kullanmadılar. Şimdi birkaç tane dezavantajı vardı onun. Harrier zaten kullanmayacaksınız demektir. O artık Nuh Nebi’den kalma derler ya, öyle bir şey o. Onu üretmiyorlar bile. Bir,süpersonic gidemiyor, iki,onun işletme maliyetleri çok fazla. O uçağı lazım olduğu zaman kullanacaksın ama lazım olana kadar bir dizi eğitim yapacaksın; onların oluşturduğu masraflar korkunçtu yani bir dizi parametre var orada.” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here