İtalyan Hava Kuvvetleri Komutanı General Luca Goretti, Avrupa’da 6’ıncı nesil savaş uçakları inşa etmek için yürütlen iki proje Tempest ve Future Combat Air System’ın (FCAS) sonunda birleşeceğini söyledi.

General Luca Goretti, Avrupa Birliğinin bazı üyeleri NATO ile olan bağlarını zayıflatmadan, savunma konusunda daha yakın işbirliğine ağırlık verdiği bir dönemde, Roma’nın NATO ile Avrupa arasında bir köprü görevi görebileceğini söyledi.

İtalya,nın Tempest programına katıldığını belirten Goretti, FCAS programından daha büyük bir rol oynayabileceğini düşündüğünü belirtti.

Goretti, iki projenin bir araya gelmesi doğaldır, çünkü iki eşdeğer programa büyük mali kaynaklar ayırmanın düşünelemeyeğini söyledi.

İngiltere, 2040 yılında Eurofighter Typhoon jetlerini değiştirmek amacıyla Tempest projesi üzerinde çalışırken, Fransa, Almanya ve İspanya, Fransa’nın Rafale ve Alman ve İspanyol Eurofighter uçaklarının yerini alacak rakip FCAS projesi üzerinde çalışıyor.

Tempest projesinde, İtalya merkezli Leonardo, Birleşik Krallık merkezli BAE Systems ve Rolls-Royce ve Avrupalı ​​füze üreticisi MBDA şirketleri çalışmaktadır.

Avrupalı ​​askeri uzamanlar ve savunma sanayi yetkilileri, Avrupa’nın kısıtlı bütçeleri bir havuzda toplamak ve geçmişte rekabetin zarar verici etkilerini tekrar etmekten kaçınmak için tek bir programla projenin yürütülmesi için sık sık spekülasyonlar yapıyor.

Ancak uzmanlar, şirketler mevcut programlardaki konumlarını sağlamlaştırdıkça ve Brexit’in Avrupa’da açtığı siyasi ve diplomatik yara sebebiyle, bu tür stratejik savaş sistemlerini birleştirmeye yönelik herhangi bir anlaşmadan çok uzak olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, diğer bir engel olarakta, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere arasında AUKUS olarak bilinen yeni üçlü güvenlik anlaşmasını gösteriyor.

Kaynak: Reuters

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here