Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA), Baekdu sınıfı istihbarat, keşif, gözetleme (ISR) uçağı tedariği kapsamında dört Dassault Aviation Falcon 2000LXS iş jeti alımı ve entegrasyonu için Korea Aerospace Industries’i (KAI) firması ile 745 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladı.

Basın açıklamasında, KAI firması LIG Nex1 tarafından geliştirilecek olan program yönetiminde, yer destek, lojistik ekosistemi ve görev ekipmanı entegrasyonu ve ayrıca uçağın satın alınmasından sorumlu olacak.

Falcon 2000LXS platformunda (aynı model Fransız Donanması tarafından bir deniz gözetleme uçağı olarak seçilmiştir) daha kısa pistlere kalkış iniş yapabilmesi özelliği ile en kısa mesafelerde konuşlandırılabilmesi yeteneği kazandırmaktadır.Bu yetenek konusunda KAI, yakın zamanda düzenlenen ‘Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı 2021’de (ADEX) Dassault ile teknik destek ve işbirliği için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Yeni Baekdu programı, ilk olarak 2 Falcon 2000’in ISR platformlarına dönüştürülmesi ile başlayacak ve 1990’lardan beri faaliyette olan Hawker 800XP uçağına dayalı 4 eski RC800 tipi keşif uçağının yerini almaya başlayacak.

Projenin diğer hedeflerinde biride Kore’nin kendi yeteneklerini geliştirip ABD tarafından sağlanan istihbarat bağımlılığını azaltmak olduğu belirtildi.

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nde havadan ISR yetenekleri 4 Boeing 737 AEW & C, çift motorlu hava erken uyarı ve kontrol uçağı, 4 RC800 ve 2011 ile 2018 arasında Baekdu konfigürasyonuna dönüştürülmüş ilk 2 Falcon 2000’e dayanmaktadır.

Güney Kore Hava Kuvvetleri Hawker 800XP uçağına dayalı eski RC800 tipi keşif uçağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here