ARC 21 Amfibi tatbikatına, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nden, Hyūga sınıfı helikopter gemisi JS Ise (DDH-182),ABD Donanmasından ise San Antonio sınıfı çıkarma platformlu Amfibi gemisi USS New Orleans (LPD-18),Fransız Donanmasından amfibi saldırı gemisi Tonnerre’ya (L9014) katılıyor

Amfibi tatbikatı ARC 21, Avustralya, Fransa, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri katılımıyla Japonya’nın Kagoshima kıyılarındaki sularda başladı.

Tatbikat kapsamında ülkeler birlikte çalışabilirlik ve taktik deneyimleri paylaşacak. Gemiler amfibi iniş ve hava saldırılarını planlayıp hazırlarken, aynı zamanda formasyon manevraları, hava savunma tatbikatları ve muhabere tatbikatları yapacaklar.

Tatbikat senaryoları çerçevesinde Fransız Mistral sınıfı amfibi saldırı gemisi Tonnerre’ya (L9014) gelen Japonya Öz Savunma Kuvvetleri CH-47 Chinook helikopterleri ve USS New Orleans’tan (LPD-18) Deniz Piyadeleri MV-22 Ospreys tiltrotorları karadaki hedeflere yönelik bir saldırı yapacak.

ARC 21 Amfibi tatbikatına Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nden, Hyūga sınıfı helikopter gemisi JS Ise (DDH-182), Atago sınıfı güdümlü füze destroyeri JS Ashigara (DDG-178), Asahi sınıfı destroyer JS Asahi (DD-119), Kongō sınıfı güdümlü füze destroyeri JS Kongō (DDG-173), Umisumi – sınıf tank çıkarma gemisi JS umisumi (LST 4001), Hayabusa – sınıf devriye botları JS Ōtaka (PG-826) ve JS Shirataka (PG-829) ve ismi verilmeyen bir denizaltı katılıyor.

ABD Donanmasından ise San Antonio sınıfı çıkarma platformlu Amfibi gemisi USS New Orleans (LPD-18), P-8A Poseidon deniz karakol uçağı ve MV-22 Osprey tiltrotorlar katılıyor.

Fransız Donanmasından amfibi saldırı gemisi Tonnerre’ya (L9014), La Fayette sınıf Fırkateyn Surcouf (F 711) katılırken, Avustralya Kraliyet Donanmasından Anzak -sınıf firkateyn Parramatta (FFH 154) katılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here