Avustralya Hükümeti Hürmüz Boğazı’ndaki devriye faliyetine katılacağını açıkladı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, asker göndermeyi kabul ettiklerini önümüzdeki ay bir P-8A Poseidon deniz devriye uçağı göndereceklerini söyledi.

Hürmüz Boğaz’ındaki dengesiz davranışların bölgede Avustralya çıkarları için tehdit oluşturduğu belirtilen açıklamada, ” Avustralya hükümeti son birkaç aydır Hürmüz Boğazı’nda meydana gelen denizcilik olayları ile yakından ilgileniyor.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Küresel güvenlik ve istikrarı etkileyen bu konuda müttefiklerimiz ve ortaklarımızla, özellikle ABD ve Birleşik Krallık’la yakın bir şekilde çalışıyoruz.” dendi.

P-8A Poseidon uçakları bir çok ülke tarafında tercih ediliyor. Avustralya hükümeti sipariş verdiği 12 adet P-8A Poseidon uçağının ilkini Kasım 2016’da teslim aldı. P-8A Poseidon uçaklarından 7 adetini 2018 yılının başlarında operasyonel hale getirdi. Geri kalan uçakların 2022 yılında faliyete geçmesi bekleniyor.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) 2023 yılında halen kullanımda olan AP-3C Orion uçaklarını hizmetten çekerek, filoyu P-8A Poseidon deniz devriye uçakları ile oluşturacak.

P-8A Poseidon uçakları 41 bin feet yükseklikte uçabiliyor ve 490 knt hız yapıyor. P-8 En zorlu deniz şartlarında ve buzlanma ortamlarında yaklaşık 25 yıl ve 25 bin saat uçuş yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Uçak yakıt ikmali yapmadan yaklaşık 4 bin 500 mil ( 7.200 km.) menzile uçabilir.

Uçak, Raytheon tarafından geliştirilen yükseltilmiş APS-137D (V) 5 deniz gözetleme radarı ve sinyal istihbaratı için SIGINT sistemi ile donatılmıştır. Sistem Haziran 2006’da yeniden revize edilerek AN/APY-10 radarı olarak belirlendi, uçağın burun kısmına kuruldu.

AN / APY-10 radarı sabit ve küçük gemiler, yüzeyli denizaltıların görüntülenmesi, tespiti, sınıflandırılması ve tanımlanması için yüksek çözünürlüklü görüntüleme sağlıyor.

Uçak, yüksek irtifadan ateşlenebilen Raytheon Mark 54 torpidolarını kanatları altında taşıyabiliyor. İlk Mark 54 torpido, 2011 yılının Ekim ayında P-8A Poseidon tarafından başarılı bir şekilde test edildi. Ayrıca uçağın kanadına monte edilen sabit noktalar ile Hava-yüzey füzeleri ve  serbest düşen bombalarda taşıyabiliyor.

Kaynak: ukdefencejournal, Ajanslar, BOEİNG,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here