Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, (RAAF) Ortadoğu’daki OKRA operasyonunda KC-30A Çok Rollü Tanker Ulaştırma (MRTT) uçakları ile koalisyon uçaklarına havadan-havaya 100 milyon pound yakıt ikmali gerçekleştirdi.

Avustralya Hava Taşıma Grubunun (ATG) elinde KC-30A, Airbus A330 uçağı ve Airbus A330 MRTT uçaları bulunuyor. KC-30A uçağı koalisyon uçaklarına havadan-havaya yakıt ikmali gerçekleştirerek, 6 Ağustos 2018 tarihinde dönüm noktasına 100 milyon pounda ulaştı.

Koalisyon güçlerinin büyük miktarda havadan havaya yakıt ikmali talebini KC-30A uçaklarıyla güvenli bir şekilde gerçekleştirdiğini belirten Müşterek Operasyon Şefi General Mel Hupfeld, ” KC-30A uçakları Hava Kuvvetleri için önemli bir güç çarpanı oldu.OKRA Operasyonunun bir parçası olarak kendisini Irak’ta kanıtladı..” dedi.

Hupfeld, ” Bir adet KC-30A Çok Rollü Tanker Ulaştırma (MRTT) uçağı, 5 bin km’lik menzilde 4 savaş uçağının konuşlandırmasını destekleyebilir ve bir dizi farklı uçak türüne yakıt ikmali yapabilir…” ifadelerini kullandı.

General Mel Hupfeld, “KC-30A uçakları, C-17A Globemaster III’lerden Amerikan Deniz piyadelerinin AV-8B Harriers’a, İngiliz Eurofighters ve Fransız Dassault Rafales’e kadar bir çok uçak türünü verimli ve etkili bir şekilde havada tutabilir.” diye ekledi.

KC-30A uçakları havadan havaya yakıt sistemlerinin iki tipi ile donatılmıştır. Uçağın gövdesine monte adilen  İleri Yakıt İkmali Sistemi ve her bir kanadın altındaki bir hortum ile indirilen hava yakıt ikmali haznesi.Bu sistemler 2 ve 3 boyutlu ekranlardan Hava Yakıt İkmal Operatörü tarafından kontrol edilerek yakıt ikmali yapılıyor.

Ayrıca uçakta, Link 16 gerçek zamanlı veri bağlantısı, askeri iletişim ve navigasyon süitleri, hava ve yerden atılan füzelere karşı korunmak için kendini koruma sistemi yer alıyor.

Queensland eyaletinin Amberley şehrinde konuşlandırılan 33 Filoya ait altı KC-30A uçağı Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerine hizmet veriyor. İlk KC-30A uçağı Eylül 2011’de Hava Kuvvetlerinde uçmaya başladı.

Avustralya, Irak ve Suriye’deki DAEŞ terör tehdidini karşı gerçekleştirilen OKRA operasyonuna destek veriyor.

MRTT yani Çok Rollü Tanker Ulaştırma uçağı olarak adlandırılıyor. MRTT uçakları, ekonomik uçuş maliyeti ile askeri görevleri yerine getirebilen önemli bir platform olarak gösteriliyor.

Uçak tanker görevlerinin yanı sıra kabini tamamen koltuklu hale getirilerek intikal veya yük taşıma amaçlı da kullanılabiliyor. Bir adet A330 MRTT uçağı   4 avcı uçağı, 50 personel ve 12 ton yükle (bagaj, yedek parça ve ekipman) 5200 km uzaklıktaki Afganistan’a Avrupadan direk uçuşla götürebiliyor.

MRTT uçağı alt güvertenin birleştirilmesiyle yaklaşık 45 tona kadar yük taşıyabiliyor. 300 yolcu kapasitesi olan uçak kuvvet nakillerinde ve acil durumlarda sağlık görevlisi, 20 yakın yatak, 100 yolcu, 2-6 adet yoğun bakım yatağı ile küçük bir hastane (aeromedical evacuation (MedEvac)olabiliyor.

Kaynak: DEFpost, Ajanslar, RAAF,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here