Amerikan Lockheed Martin firması, Patriot Hava Savunma Füze sisteminin gelişmiş  segmenti (PAC-3 MSE) alımı için İsveç ile resmi anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın imzalanması ile İsveç, Patriot Hava Savunma Füze sisteminin PAC-3 MSE segmentini satın alan altıncı uluslararası müşteri olacak. Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Katar, Polonya  ve Romanya PAC 3 MSE tedariki için sözleşme imzalamıştı. Bir çok ülkenin Patriot sisteminin bu gelişmiş segmentine ilgi duydukları belirtiliyor.

Lockheed Martin firması PAC-3 segmentinin başkan yardımcısı Jay Pitman, ” Silahlı kuvvetlerini, vatandaşlarını ve altyapısını koruma isteyen İsveç hükümeti ile ortaklık yapmaktan onur duyuyoruz…” dedi.

Pitman, Hit-to-Kill teknolojisi ile Patriot PAC-3 MSE İsveç’e müthiş bir savunma katmanı sağlayacaktır ifadelerini kullandı.

Lockheed Martin firması, PAC-3 MSE’nin yükseltilmesinde ana yüklenicidir.

Muharebe Sahası Balistik Füze Savunması’nın (Anti Theatre Balistic Missile Defense) esasını teşkil eden PAC-3 sistemi, karadan havaya atılan güdümlü füzelere sahip bir hava savunma kompleksidir.

Sahip olduğu çok yetenekli (terceptors) ve geliştirilmiş harp başlığı ile hedefi atıldığı anda tespit ederek, gerekli vuruş hesaplarını yapmakta ve füzenin atılması ardından çarpma suretiyle (hit to kill) imhasına neden olmaktadır.

Anılan sistemin menzili 20 kilometre, tavan yüksekliği ise 15 kilometre kadardır. PAC-2 sistemlerinde bir kartuş bir füze alırken, PAC-3 sisteminde aynı boyutta olan kartuşa katı yakıt kullanan, 4 füze monte edilebilmektedir. Geliştirilmiş aerodinamik kontrol ve irtifa kontrol motorları vasıtasıyla daha kararlı ve isabet yüzdesi yüksek bir hale getirilmiştir. Bir lançer istasyonu 16 füze taşıyabilmektedir.

ABD TÜRKİYE’YE PATRİOT KONUŞLANDIRMAK İSTİYOR

ABD’nin Türkiye’ye vermeyi düşündüğü Patriot füze savunma sistemleri esas olarak kısa menzilli balistik füzelere karşı savunmayı sağlayan “Theatre Missile Defense”bir sistem olarak dizayn edilmiştir.

İran tarafından ABD ana kıtasına, Avrupa’ya atılan bir balistik füzenin rotası Türkiye’nin doğu ve kuzeydoğusu üzerinden, Karadeniz’e doğru bir yol takip etmektedir. Bu nedenle, alınan Patriot PAC-3 füzeleri bu bölgelere konuşlandırılacak ve atılan balistik füze daha “boost phase”, yani yükselme safhasındayken vurulacaktır. Sistem, Türkiye’yi hedef alan bir tehdit olduğu zaman da rahatlıkla kullanılabilecektir.

Bu konuşlandırma, aynı zamanda, NATO Füze Savunma Konsepti çerçevesinde müttefik füze savunma sistemlerinin tesisinin bir aşamasını teşkil edecektir.

Kaynak: DEFpost, Ajanslar, TÜRKSAM,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here