KONGSBERG, Ortak Saldırı Füzeleri (JSM) için ilave 180 adet Pasif Radyo Frekansı Sensörü (PRS) satın almak için Avustralya BAE Sisteme sipariş verdi.

Avustralya sensörünün geliştirilmesi, kalifikasyonu ve entegrasyonuna için yatırım yapmaya devam ediyor.Pasif Radyo Frekansı Sensörleri beşinci nesil savaş uçağı F-35’de kullanılması planlanan uzun menzilli hassas güdümlü füze sistemine ek yetenekler kazandıracak.

Ortak Saldırı Füzeleri (JSM) F-35 Müşterek Taarruz uçağı içinde taşınabilen tek gemi karşıtı füzedir. JSM ABD Donanması tarafından seçilen Naval Strike Missile (NSM) ile aynı füze ailesindendir. Aynı zamanda Avustralya Kraliyet Donanması için Project SEA 1300 için aday bir füzedir.

Ortak Saldırı Füzeleri (JSM) füzesi havadan atılabilen, merkezi kontrol odası ve havadaki diğer füzelerle iletişim kurabilen iki yönlü iletişim hattına sahiptir. Füze Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş uçakları bu füzelerden iki tanesi iç bölmelerinde taşıyabilir. F-35’lere entegresi için yapılan çalışmalara Norveç ve Avustralya tarafından finanse edilmektedir.

KONGSBERG Savunma Sistemleri (KDS) Norveç Kongsberg Gruppen ‘nin (KOG) tamamına sahip olduğu dört alt firmasından biridir. Firma savunma, uzay sistemleri, özellikle gemi karşıtı füzeler, askeri haberleşme, askeri gemiler için komuta-silah kontrol sistemleri ve hava savunma uygulamaları üretmektedir. Şirket batı dünyasının ilk pasif IR güdümlü gemi karşıtı füzesi olan Penguin üretimiyle tanınıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here