Avrupa Birliği (AB) liderleri, Nato ve ABD, Yunanistan’dan Litvanya’ya giden Ryanair’e ait yolcu uçağının Belarus tarafından ‘bomba ihbarı’ iddiasıyla Minsk’e zorla indirilmesi ve uçaktaki muhalif gazeteci Roman Protasevich’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

AB liderlerinin Belarus’a olayla ilgili nasıl bir karşılık verileceğini bugün görüşmesi bekleniyor. AB’nin üst düzey bir yetkilisi olayı ‘kaçırma’ olarak nitelendirdi, ABD Dışişleri Bakanlığı da “şok edici bir eylem” dedi.

Uçak, Yunanistan’ın başkenti Atina’dan Litvanya’nın başkenti Vilnius’a gidiyordu. Ryanair havayolu şirketine ait uçak Pazar günü Belarus’un başkenti Minsk’e zorunlu iniş yaptı. Uçakta bulunan muhalif gazeteci, Nexta grubunun eski editörü Roman Protasevich, uçak yeniden havalanmadan önce gözaltına alındı.

İnsan hakları savunucuları, uçağın Protasevich’in gözaltına alınması için Minsk’e indiğini söyledi. Belarus medyası ise MiG-19 savaş uçakları eşliğinde rotası değiştirilen yolcu uçağının ‘bomba ihbarı nedeniyle’ zorunlu iniş yaptığını bildirdi. Uçakta patlayıcı bulunmadı.

Bazı Avrupa Birliği üyesi ülkeler olayı ‘devlet terörü’ olarak nitelendirdi.

Litvanya’ya inen uçaktaki yolcular Minsk’te geçirdikleri zamanın ‘sakin’ olduğunu söyledi ama kendilerine bilgi verilmediğini ifade etti. Bir yolcu Protasevich’in ‘çok korkmuş göründüğünü’ söyledi ve “Doğrudan gözlerine baktım çok üzgündü” dedi.

Roman Protasevich, 2017’de uçağı Minsk’e vardıktan sonra gözaltına alınmıştı.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here