Avustralya’nın Queensland’daki Stanage Körfezi, ikinci Dünya savaşından bu yana gerçekleştirilen en büyük Amfibi çıkarmasına sahne oldu.

Talisman Sabre 2019 tatbikatı kapsamında Avustralya, ABD, İngiltere, Japonya ve Yeni Zelanda ortak görev grubu, Stanage Körfezi’ndeki Langham Plajı’na büyük bir amfibi çıkarma harekatı gerçekleştirdi.

Harekata ABD, Avustralya Kraliyet Donanması ve Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) gemileri katıldı. Amfibi gemilerinden hava yastıklı çıkarma gemileri (LCAC), Amfibi Hücum araçları (AAV), Kürekli Kauçuk Keşif botları (CRRC) ve savaş uçakları katılımıyla amfibi harekata gerçekleştirildi.

Avustralya Kraliyet donanmasında bulunan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) HMAS Canberra (L02) ve HMAS Adelaide (L01) gemileri, amfibi yeteneklerini ilk defa büyük bir uluslararası tatbikatta kullanma imkanı buldu. Avustralya Donanmasında bulunan gemiler, Türk Deniz Kuvvetleri’nde hizmete girecek olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu’nun benzeri.

Tatbikata Japonya’nın yeni kurulan Amfibi Hızlı Dağıtım Tugayı ile birlikte Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) gemileri Hyūga sınıfı JS Ise (DDH-182) ve Ōsumi sınıfı (LST) JS Kunasaki katlıyor.

Avustralya tarafından gerçekleştirilen en büyük kombine tatbikat olarak gösterilen Talisman Sabre 2019 tatbikatına, 34 bin den fazla personel, 30 gemi ve 200 uçak katılıdı.

Kaynak: navaltoday, Ajanslar,CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here