Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtarıldığını açıkladı.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı. Haberi Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev duyurdu.

Aliyev, “28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesi duyulacak” dedi ve “Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmadı, şehitlerimizin intikamı alındı. İntikamımızı savaş meydanında aldık” ifadelerini kullandı.

Şuşa, Ermenistan tarafından 8 Mayıs 1992’de işgal edilmişti.

Şuşa, Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olan bir şehir olmanın yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Dağlık Karabağ’ın en büyük şehri Hankendi’ne giden yolun üzerinde bulunduğu için stratejik önem de taşıyor.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 220 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı.

TÜRK YETKİLİLER: ATEŞKES ANLAŞMASI YAKIN; BÖLGEYE TÜRK VE RUS BARIŞ GÜCÜ ASKERİ YERLEŞECEK.

Türk yetkililer, Azerbaycan ile Ermenistan’ın Karabağ ve çevresindeki bölgeler üzerinde bir ateşkes anlaşması yapmaya yakın olduklarını bildirdi. Anlaşma ile bölgeye Türk ve Rus barış gücü yerleştirilmesinin gündemde olduğu kaydedildi.

kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here