İngiltere’nin önde gelen savunma sanayii firmalarından BAE Sistem, bir yıl boyunca 6 bin 500 fit yükseklikte güneş enerjisiyle çalışan İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) deneme uçuşlarına önümüzdeki yıl başlayacağını açıkladı. İHA düşük maliyeti ile 5G ağlarına hizmet sunan uydulara alternatif olabileceği belirtiliyor.

PHASA-35 olarak adlandırılan güneş enerjisi ile çalışan İHA için BAE Sistem, İngiliz KOBİ şirketi Prismatic Ltd devralmak için anlaştı. Hem sivil hem askeri yükleri taşayacak olan İHA’nın ilk uçuş denemlerine 2020 yılında başlaması planlanıyor.

İHA’nın bir yıl boyunca 6 bin 500 fit yükseklikte tutmak için uzun ömürlü pil teknolojisi ve ultra hafif güneş pilleri kullanılacak. Geleneksel uydulara göre çok daha az maliye ile hizmet sunabilecek.

İki şirket arasındaki ilk işbirliği Mayıs 2018’de başlamıştı. Mühendisler 35 metrelik iki adet güneş enerjili İHA prototipi için çeşitli sensör yükleri ve operasyonel konseptler geliştirmek için çalışıyorlardı. Prismatic Ltd şirketi 15 aylık bir çalışma neticesinde uçuş denemeleri için iki prototipi BAE Sistem’in Lanctonire’daki Warton tesisine teslim etti.

Yüksek İrtifada Uzun Ömürlü (HALE) İHA olan PHASA-35 gün boyunca güneş enerjisi uçarken gecede doldurduğu piller ile uçuşuna devam ediyor. Uzun ömürlü batarya ve yüksek verimli güneş teknolojisi ile atmosferinin üst bölgelerinde faliyet gösteren PHASA-35 İHA’sı bir yıl boyunca uçuşunu sürdürebiliyor.

Ultra-ince karbon fiber kompozit malzemeden yapılan İHA, hafif yapılı ve yüksek aerodinamik verime sahip. 35 metrelik kanat açılığı ile 15 Kg’lık faydalı yük taşıyan İHA, toplam 150 Kilogram ağırlığa sahip.

PHASA-35 hem askeri hem de ticari müşterilerine şu anda mevcut hava ve uzay platformlarında bulunmayan yetenekler sağlayacaktır. İHA, 5G şebekelerinin dağıtımında kullanılma potansiyeli bulunurken, sürekli gözetleme, afet yardımı ve sınır koruma gibi diğer hizmetleri geleneksel uydulara göre daha az maliyet ile yapabilecek.

Kaynak: Defenceworld, Prismatic, BAE System,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here