BAE Systems, ABD Hava Kuvvetleri EA-37B Filosuna Elektronik Harp Sistemleri Sağlayacak

0
92

BAE Systems, ABD Hava Kuvvetleri’nin EA-37B uçak filosuna ileri düzeyde elektronik harp (EW) görev sistemleri sağlayacak. 

Şirketin geliştirdiği Baseline 4 görev sistemleri, düşmanın iletişim, navigasyon ve hava savunması için elektromanyetik spektrumu kullanımını bozacak güçlü ve uzun menzilli elektronik saldırı yetenekleri sunacak.

ABD Hava Kuvvetleri’nin EA-37B filosu, Duane Beaulieu liderliğindeki BAE Systems Compass Call teknik ekibinin belirttiği gibi, benzersiz ve etkileyici bir elektronik harp yeteneğine sahip. Bu yeni sistemlerin filoya entegrasyonu, hava kuvvetlerini elektromanyetik spektrum üzerinde hakimiyetlerini artırmak için daha iyi donatmış hale getirecek.

Compass Call, Savunma Bakanlığı’nın tek uzun menzilli, tam spektrumlu taarruz ve elektronik harp sinyal bozma platformudur. Envanterdeki 14 EC-130H Compass Call uçakları, 10 adet modernize edilmiş EA-37B uçağı ile değiştiriliyor. Bu modernize edilmiş hava araçları, muharip uçakların görev hazırlığı sağlamasına ve operasyonel performanslarını artırmalarına yardımcı olacak.

BAE Systems, Compass Call görev sistemlerini uzun yıllardır sağlamış olup, teknolojilerini sürekli olarak modern tehditlere adapte etmiş ve donanımlarını daha küçük EA-37B uçaklarına entegre edebilmek için geliştirmiştir. 

İlk EA-37B uçağı 2024 yılında ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmiş olup, platformun şu anda geliştirme ve operasyonel test aşamalarında olduğu belirtiliyor.

Compass Call görevinin temel hedefi, düşmanın komuta kontrol sistemlerine, bilgi işlem altyapısına, iletişim ağlarına, savaş sistemlerine ve istihbarat keşif yeteneklerine karşı etkili bir şekilde müdahale etmektir. Modernizasyon kapsamında gelecekte C5ISRT operasyonlarını geliştirmeyi ve yeni tehditlere hızlı bir şekilde yanıt verebilmek için yazılım tanımlı radyolar ve açık mimariyi kullanmayı hedeflemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here