Afganistan’daki en büyük NATO hava üssü ve ABD güçlerinin ana karargahı olan Bagram, NATO askerlerince tamamen boşaltıldı. Üs Afgan ordusuna teslim ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusunun üst düzey bir yetkilisi, Afganistan’daki en büyük NATO hava üssü olan Bagram’dan tüm NATO askerlerinin çekildiğini duyurdu. ABD medyası da Bagram Hava Üssü‘nün Afgan güvenlik birimlerine teslim edildiğini aktarırken, Afganistan Savunma Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Başkent Kabil’in yaklaşık 45 kilometre kuzeyinde yer alan Bagram Hava Üssü, Afganistan’daki en büyük NATO hava üssü olmasının yanı sıra, ülkedeki Amerikan kuvvetlerinin de ana karargahı olarak kullanılıyordu.

Bagram Üssü’nün boşaltılması, askeri çevreler tarafından uluslararası güçlerin ülkeyi çok yakında tamamen terk edeceklerinin de bir işareti olarak görülüyor.

Afganistan misyonunun en yoğun dönemlerinde 30 bin askerin konuşlandığı Bagram Hava Üssü’nün içinde, Taliban savaşçıları ile radikal İslamcıların hapsedildiği bir cezaevi de bulunuyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here