Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı Ortak Merkez törenle açıldı.Merkezde Türkiye’den bir general ve 38 personel görev yapacak.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Dağlık Karabağ’da ateşkesi korumak için görev yapacak olan Türkiye-Rusya Ortak Merkezi; Azerbaycan Savunma Bakanı Org. Zakir Hasanov, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin’in katıldığı törenle açıldı.” ifadeleri yer aldı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.Akar, “Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı Ortak Merkezin yarın faliyete başlayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Görüşmede, Türk ve Rus askerlerinden oluşan Ortak Merkez’in gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Bakan Akar, şunları söyledi:“Karabağ’da ateşkesi gözetmek ve denetlemek maksadıyla oluşturulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptını Rus mevkidaşım Şoygu ile 11 Kasım 2020’de imzalamıştık.

Zakir Hasanov ile de son durumu değerlendirdik ve hayırlı olsun dileklerimizi karşılıklı olarak ilettik.  Bir general ve 38 personelimizin görev yapacağı Ortak Merkez’in bölgede barış ve istikrarın sağlanması ve sürdürülmesine büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Azerbaycan Ermenistan arasındaki çatışmalar 9 Kasım’da ilan edilen ateşkes ile son ermişti. Mutabakat sonrasında Rusya Savunma Bakanlığı ile ortak merkezin çalıştırılması kararlaştırılmıştı.

Türkiye- Rusya arasında kurulacak Ortak Merkez’de görev yapacak Türk askerleri geçtiğimiz aylarda Azerbaycan’a intikal etmişti. Ortak Merkez ateşkesin gözetlenmesi ve takibi görevlerini icra edecek.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile sınır birliklerindeki inceleme ve denetlemelerinin ardından geçen ay Azerbaycan’a gitmişti.

Haydar Aliyev Havalimanında Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar ve Komutanlar, Azerbaycan EDOK Komutanlığına geçerek burada düzenlenen askeri törene katıldı.

Törende Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri personelinin yanı sıra Türkiye- Rusya arasında kurulacak Ortak Merkez’de görev yapacak Türk askerleride yer aldı.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here