Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan’ın Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye İskender-M Balistik Füzesi fırlattığı, füzenin İsrail BARAK-8 Hava Savunma Sistemi tarafından düşürüldüğü öne sürüldü.

Ortadoğu merkezli Middle East Eye haber portalının Azerbaycan üst düzey yetkilere dayandırdığı haberde, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ savaşında Azerbeycan’ın başkenti Bakü’ye en az bir İskender-M balistik füzesinin fırlatıldığını füzenin Azerbaycan Hava Savunma Sistemi tarafından önlendiğini söyledi.

Üst düzey yetkili Rusya’nın Azerbaycan’ı ateşkese zorlamak amacıyla Ermenistan’ı İskender-M füzelerini kullanmaya yüreklendirdiği hatta lojistik destek verdiğini sözlerini ekledi. Yetkili İskender-M balistik füzesinin Azerbaycan ordusu füze savunma sisteminde olan İsrail yapımı Barak-8 ile önlendiğinide belirtti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Dağlık Karabağ savaşında İskender füzelerinin yüzde 10 isabetli olduğunu, bazen patlayıp bazen patlamadığını, ihtiyaçları olduğu zaman işe yaramadığını öne sürmüştü. İskender füze sistemleriyle ilgili ilk açıklamalarından ardından Ermeni ordusunun yönetim kademesi Paşinyan’ın istifasını isterken Ermenistan Başbakanı istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Ermenistan’daki İskender tartışmalarına ilişkin bir açıklama yayınlayan Rusya Savunma Bakanlığı da, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında İskender füzelerini kullanmadığını, tüm füze mühimmatının Ermeni ordusunun depolarında durduğunu vurgulamıştı.

Dağlık Karabağ savaşı sırasında Ekim ve Kasım 2020’de Ermeni ordusu Azerbaycan kentlerine balistik füze saldırısında sivil kayıplar yaşanmıştı. Aliyev yönetimi kontrolü kaybetmeden balistik füze saldırısını harp sahası dışına çıkarmayarak, tüm ülke topraklarına yayılmasını önlemişti.

Ermenistan ordusunun füze envanterinde Sovyet-Rus teknolojisine dayanan Tochka ve Scud-B taktik balistik füzelerinin yanı sıra, 2016 yılında Rusya Federasyonu tarafından çok uygun koşullu krediler ile Erivan’a verilen İskender-M (ihraç varyantı, 280km tahmini menzil ) kısa menzilli balistik füzeleri bulunmaktadır. Ayrıca Rusya’nın Ermenistan’daki 102. Üssü’nde 500 kilometre menzile sahip İskender-M balistik füzesi konuşlandırmıştır.

NATO kodu SS-26 olan İskender-M füzesi hali hazırda, Rus envanterindeki en etkili taktik balistik füze sistemi olarak gösteriliyor. Açık-kaynaklı askeri veritabanlarına göre, füze, 50 kilometrenin altında baskılanmış bir uçuş yolu takip edebilmektedir ve harp başlığı taşıyan RV (re-entry vehicle / atmosfere dönüş bölmesi) 30g altında manevra yapabilmektedir. Ayrıca, füze, hedefe yaklaşma aşamasında spiral bir yaklaşma paterni takip etmektedir.

Harp başlığı olarak geniş bir spektruma sahip olan İskender füzesi, anti-personel, anti-materyal, termobarik, sığınak delen ve yüksek patlayıcı içeren çözümler sunmaktadır. Açık istihbarat verilerinden derlenmiş kaynaklar, İskender-M füzeleri için elektromanyetik etkili harp başlığı opsiyonun da bulunduğunu belirtmiştir.

Kaynak: Middle East Eye, EDAM, Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here