OTAKAR firmasının Zırhlı muharebe aracı Arma 8×8 ve Nefer uzaktan komutalı silah sistemi Kazakistan ordusu tarafından test edilmeye devam ediyor.

OTAKAR firmasının resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Zırhlı muharebe aracımız Arma 8×8, Nefer uzaktan komutalı silah sistemi ile Kazakistan ordusu tarafından test edilmeye devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

KOÇ Topluluğu şirketlerinden OTOKAR 2019 yılında yurt dışı iştiraklerinin arasına Kazakistan’da kurulan Otokar Central Asia’yı eklemişti. Otokar, Kazakistan Nur-Sultan’daki Astana International Financial Center (AIFC)’da kurduğu ” Otokar Central Asia Limited” isimli yeni şirketiyle, başta Kazakistan olmak üzere, Orta Asya Bölgesi’ndeki mevcut ve potansiyel kullanıcılarına yakın olmak ve bölgedeki satışlarını artırmayı amaçlıyor.

ASELSAN, ürün yelpazesine yeni uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) NEFER ilk kez 13. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı’nda (IDEF 2017) görücüye çıkmıştı. NEFER, o günden bu yana ASELSAN’ın deneyimli ve üst düzey mühendislerinin yoğun çalışması ile daha da güçlendi, gelişti ve olgunlaştı.

Kazakistan’ın zorlu kış koşullarında teste çıkan NEFER, performans ile tam not almayı başardı. ASELSAN, adı açıklanmayan bir ülke ile NEFER’in prototip üretimi için sözleşme imzalarken, yeni UKSS’si için de ilk siparişi 2018’de aldığını açıklamıştı.

Kaynak: OTOKAR, ASELSAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here