ABD Donanmasının Hızlı Taşıma (EFP) programı kapsamında ‘Austal’ firmasının ürettiği EPF 15 için 235 milyon dolarlık sözleşme değişikliği imzalandı.

Austal firması programa uygun ve bütçenin altında çalışarak donanmaya 12 gemi teslim etti. Hızlı Taşıma (EFP) tasarımı çok yönlülüğü ile gemilerin her coğrafi koşulda operasyonel olarak çalışmasına imkan vermiştir. Ek sözleşme Spearhead sınıfı EPF 15 gemilerinin gelişmiş tıbbi yeteneklerin kazandırılmasını içermektedir.

Donanmanın ‘pikap kamyonu’ olarak tanımlanan gemiler başlangıçta yüksek hızlı taşıma için tasarlanmıştı. Şu anda gemiler dünyanın hemen hemen her bölgesinde insani yardım, afet yardımı, deniz güvenliği, gözetleme, komuta ve kontrol, narkotikle mücadele ve ek operasyonlar gerçekleştirmektedir.

Donanma bir EPF gemisini hastane gemisi olarak kullanmayı deniyor. Tam boyutlu bir hastane gemisiyle aynı görevleri yerine getiremeyecek olsa da büyük hastane gemileri yavaştır, EPF ise hızlı tıbbi müdahale için geçiş platformu görevi görebilir.

EPF gemileri manevra kabiliyeti ile sert ve bozuk limanlara erişebilmesi, 35–45 knot (65–83 km) deniz mili hızlara ulaşması, özel operasyonlar ve tıbbi destek gibi ek görevleri icra etmesi, ABD Donanmasına büyük esneklik sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here