Türk Hava Kuvvetleri Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı HİK E-7T NATO kapsamında ve Avrupa hava sahasında ilk defa komuta kontrol görevi icra etti.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamsında, ” Ramstein Alloy 2021 tatbikatında Hava Kuvvetlerimizin HİK E-7T uçağı, Finlandiya ve İspanya’ya ait uçaklarla Estonya hava sahasında önleme eğitimi gerçekleştirdi. Böylece HİK E-7T uçağımız NATO kapsamında ve Avrupa hava sahasında ilk defa komuta kontrol görevi icra etmiş oldu.” ifadeleri yer aldı.

Alloy tatbikatlarının ikincisi olan Ramstein Alloy 2021 tatbikatına, İtalya, Polonya, İspanya, Türkiye ve NATO Ortağı Finlandiya’dan 20’den fazla uçak katıldı. Ayrıca Almanya, Geilenkirchen Hava Üssü’nden NATO E-3A AWACS tatbikatta görev aldı. İlk kez Avrupa-Atlantik Bölgesi’nin kuzeyindeki Müttefiklerle birlikte Baltık Denizi Bölgesinde Türk Hava Kuvvetleri Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı HİK E-7T konuşlandırıldı.

Çek Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Binbaşı Margit Radkova, NATO Ramstein Alloy Tatbikatı sırasında NATO’nun E-3A Havadan Uyarı ve Kontrol Sistemi (AWACS) uçağında görev yapıyor.

Baltık Denizi Bölgesinde konuşlanmış veya kalıcı olarak üslenen tüm Müttefik Hava Filoları için gerekli olan tatbikat, Hızlı Tepki Uyarısı (QRA) kapsamında ortakları eğitmek ve pekiştirmek amacıyla gerçekleştirildi.

Kaynak: MSB, NATO

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here