Kraliyet Donanması HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşan Uçak Gemisi Görev Gücü Güney Kıbrıs Limasol limanına demirledi. Görev Gücü hakkında konuşan, Kıbrıs İngiliz Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Rob Thomson, ” bu bölgenin güvenliğine zarar vermek isteyen herkese güçlü bir mesajdır” dedi.

Uçak Gemisi Görev Gücü ilk uzun mesafeli testi kapsamında Akdeniz’de bulunuyor. Yaklaşık iki haftadır uçak gemisinde konuşlanan F-35 savaş uçakları, IŞİD’e yönelik devam eden askeri müdahaleye katkı kapsamında Shader Operasyonu katılıyor. HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde bulunan F-35 savaş uçakları şu ana kadar yaklaşık 90 sorti uçuş gerçekleştirdi.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşan Uçak Gemisi Görev Gücü Güney Kıbrıs Limasol limanına demirledi.

Uçak Gemisi Görev Gücü’nde yer alan Hava Savunma Muhribi Tip-45 HMS Defender geçici olarak Karadeniz’e geçmişti. Rus savaş gemisi ve uçakları Karadeniz’de Rusya sınırına 3 kilometre yaklaşan HMS Defender’e (D36) uyarı ateşi açmıştı, ardından İngiltere Savunma Bakanlığı olayı yalanlamıştı.

Doğu Akdeniz’de bir çok donanmanın bulunduğunu belirten HMS Queen Elizabeth uçak gemisi komutanı Angus Essenhigh, “ Fransızlarla çalışıyoruz, İtalyanlarla çalışıyoruz. Dolayısıyla, Doğu’ya doğru ilerlemeye devam ettikçe, diğer donanmaların da gelip bizimle çalışmak istediklerini biliyoruz. ” dedi.

Uçak Gemisi Görev Gücü oluşumuna Hollanda ve ABD’nin destek vermesi önemli olduğunu vurgulayan Kıbrıs İngiliz Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Rob Thomson, ” bu bölgenin güvenliğine zarar vermek isteyen herkese güçlü bir mesajdır” dedi.

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ekselansları Nicos Anastasiades,e HMS Queen Elizabeth gemi komutanı tarafından hoş geldiniz plaketi veriliyor.
C SAVUNMA DERGİ HAZİRAN SAYISI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here