Milli Savunma Bakanlığı, ABD’nin gözlem noktasına herhangi bir atış söz konusu olmadığını açıkladı.Bakanlık teröristlere ait Doçka uçaksavar monteli araçın Hava Kuvvetlerimiz tarafından tam isabetle vuruluşunu yayımladı.Suriye’den düzenlenen havan saldırısında Nusaybin’de 8, Suruç’ta 2 sivil hayatını kaybetti.

Bakanlığın konuyla ilgili açıklaması şöyle: “ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir.”

Newsweek’in üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı haberine göre küçük bir grup ABD askeri Türkiye’nin Suriye operasyonu sırasında ateş hattında kaldığı duyurulmuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı bugünkü brifingde Türkiye’nin ABD askerlerinin koordinatlarından haberdar olduğunu söylemiş, Mark Esper da Türk yetkililere “ABD’nin kendini savunma hakkı olduğu” mesajını verdiklerini vurgulamıştı.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE AİT UÇAKSAVAR MONTELİ ARAÇ TAM İSABETLE VURULDU

Milli Savunma Bakanlığı, İHA’larımız tarafından tespit edilen YPG’li teröristlere ait Doçka uçaksavar monteli araçın Hava Kuvvetlerimiz tarafından tam isabetle vuruluş görüntülerini yayımladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Barış Pınarı Harekâtı’nda İHA’larımız tarafından tespit edilen PKK/PYD-YPG’li teröristlere ait Doçka uçaksavar monteli araç, Hava Kuvvetlerimiz tarafından tam isabetle vuruldu.” ifadeleri yer aldı.

Savunma Bakanlığı gece saat 10:26’da yaptığı başka bir açıklamada, terör örgütü PKK/PYD-YPG tarafından 25 hudut karakoluna yapılan taciz ateşlerine karşılık verildiğini, toplam 16 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Açıklama şöyle: “Bugün sabah saat 07.00’den itibaren Fırat’ın doğusundaki 25 hudut karakolumuza terör örgütü PKK/PYD-YPG tarafından yapılan taciz ateşlerine, kara ateş destek vasıtalarımızla karşılık verilmiş, toplam 16 terörist etkisiz hale getirilmiştir.”

HAVAN SALDIRISINDA NUSAYBİN’DE 8, SURUÇ’TA 2 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bir bölgeden Nusaybine yapılan havan saldırısında 8 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki sivillerin olduğu noktaya havanlı saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti.

Mardin Valiliği, Mardin’in Nusaybin ilçesinde düzenlenen havan saldırısında 8 sivilin hayatını kaybettiğini, 35 kişinin yaralandığını açıkladı.Bugün yapılan yapılan saldırılarda toplam 10 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Öğle saatlerinde de Barış Pınarı Harekatı’nı takip eden gazetecilerin kaldığı otele açılan ateşte 2 muhabir yaralanmıştı.

Dün gerçekleşen havan ve roket saldırılarında 7 kişi hayatını kaybetmişti.

KAMIŞLI VE DERİK’TE TSK’NIN SİVİLLERE ATEŞ AÇTIĞI HABERLERİNE YALANLAMA

MSB, Türk Silahlı Kuvvetlerince Kamışlı ve Derik’teki sivil halkın hedef alındığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında “Bebek katili PKK/PYD-YPG’li teröristlerin, Türk Silahlı Kuvvetlerince Kamışlı ve Derik’teki sivil halkın hedef alındığına dair yalan haberleri akıl sınırlarını zorluyor. Bu bölgelerde TSK’ya ait hiçbir operasyon unsuru bulunmamaktadır.” dendi.

HAREKAT KARADAN VE HAVADAN BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR

Barış Pınarı Harekatı gece boyunca karadan ve havadan başarıyla sürdürüldüğü, tespit edilen hedefler ateş destek vasıtaları tarafından ateş altına alındığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın sabah saat 08:29’da yaptığı açıklamada, ” Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca karadan ve havadan başarıyla sürdürüldü. Tespit edilen hedefler Hava Kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları tarafından ateş altına alındı. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor.” dendi.

Harekat kapsamında icra edilen operasyonlarda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 399 olduğu açıklandı.

Bakanlığın gece saat 23:13’de yaptığı açıklamada, “Fırat’ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 399 oldu.”
ifadesinde bulundu.

HAREKATIN İLK ŞEHİDİ ‘ER AHMET TOPÇU’ OLDU

Piyade sözleşmeli er Ahmet Topçu PKK/PYD-YPG teröristler ile çıkan çatışmada şehit olduğu açıklandı.Er Ahmet Topçu, Barış Pınarı Harekatı’nın ilk şehidi oldu. Barış Pınarı Harekâtı’nda şehit asker sayısı 4’e çıktı. Söz. Er Ahmet Topçu’nun ardından Uz. Onbş. Yunus Mermer, P. Uz. Çv. Abdülhamit Bilgen ve Uz. Çav. Hacı Bebek çıkan çatışmalarda şehit oldu.

HAREKATIN 3’ÜNCÜ GÜNÜNDE 14 KÖY TERÖRDEN ARINDIRILDI

Sabahın erken saatlerinde TSK unsurları Tel Abyad ve Resulayn’daki terör hedeflerine obüs atışlarıyla vurmaya devam etti. Tel Abyad ilçe merkezi batısı ve doğusunda TSK’ya ait SİHA’ların görüntü almasını ve uçakların hedeflerini vurmasını engellemek için lastik ve mazot yakılıyor. Yanan lastik ve mazot nedeniyle gökyüzünde siyah bulutların oluştuğu görüldü.

Bunun yanında yakın hava desteği devam ediyor. Tel Abyad ‘ın batısında bazı hedefler F-16 savaş uçağı tarafıdan vuruldu.

Harekatta bugün Resulayn ilçesinin Tel Halef, Halave ve Asfar Neccar YPG/PKK’lı teröristlerden kurtarıldı. Harekat kapsamında Tel Abyad ve Resulayn’da toplam 14 köy terörden arındırıldı. 

Dünkü operasyonlarda Tel Abyad’ın El Yabse, Tel Fander, Müşeyrfe, Dedat, Bir Aşık, Berzan, Cüdeyde, Gısas ve Hamidiye köyleri ile Resulayn’daki Kişto ve aşağı Kişto köyü YPG/PKK’lı teröristlerden temizlenmişti.

Kaynak: NTV

Harekatın ilk safhasında Hava Kuvvetleri yakın hava desteği ile genelde sabit hedefleri vurduğu görülüyor.Kara harekatının ilerlemesi sıcak çatışmanın artması durumunda yakın hava desteği ve topçu destek atışına daha çok ihtiyaç olacak.Bu durumda SİHA ve taaruz helikopterleri (ATAK T129..) ihtiyacı öne çıkacaktır.

TÜNELLER, MEVZİLER VE MÜHİMMAT DEPOLARI ‘NÜFUZ EDİCİ BOMBA’ İLE VURULUYOR

Teröristlerin inşa ettikleri tüneller ‘Nüfuz Edici Bomba’ (NEB) ile imha ediliyor. Kurulan tüneller yer yer yerin altına 5 metre kadar gidiyor. Bu tünellerin imhası için Hava Kuvvetleri’nin en gelişmiş bombaları devreye alındı.

Nüfuz Edici Bomba’ (NEB) F4E/2020 uçağında test ediliyor

‘Nüfuz Edici Bomba’ (NEB) TÜBİTAK ve SAGE tarafıdan geliştirildi. Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. NEB’ in dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-84 (2000 lb) GMB ile benzerdir. MK-84 (2000 lb) GMB ile uyumlu tüm güdüm kitleri ile kullanılabilme potansiyeline sahip olan bomba, MK-84 (2000 lb) GMB taşıyabilen tüm uçaklardan atılabiliyor.

Patlama sırasında alınan görüntülerde Nüfuz Edici Bombanın hedefte iki patlamaya neden olduğu görülüyor. Patlamaların ilki ön delici başlığa ikinci isa ana delici harp başlıklarına ait.Nüfus Edici Bomba 2 metre kalınlığındaki duvarları delebiliyor.Bomba güçlendirilmiş betona sahip mevzi, tünel ve mühimmat depoların imhasında kullanılıyor.

Bomba F4E/2020 ve F16 uçaklarına sertifiye edilmiştir. MK-84 (2000 lb) GMB’ nin sertifiye olduğu tüm uçaklardan atılabilme potansiyeline sahiptir.Milli imkanlar ile geliştirilen hassas güdüm kitleri ve lazer güdüm kitleriylede kullanılabiliyor.

Hava Kuvvetlerin envanterinde bulunan hava yer mühimmatları: SOM-A/B1/B2;250 km, AGM-84K SLAM-ER;250 km, POPEYE-I; 80 km, AGM-65A/B/G/G2 MAVERICK; 25 km güzümlü füzeler, KGK-83/82; 110 km, HGK-84/83/82; 28 km, TEBER-82/81;28 km, LGK-84/83/82;12 km menzilli güdümlü bombaları kullanılıyor.

KAYNAK: MSB, NTV, Ajanslar, TÜBİTAK, siyahgribeyaz,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here