WDS 2024: Haluk Bayraktar, Kiev yakınlarında TB2 veya TB3 İHA üretecek fabrika inşa etmeye başladık

0
25

Türk savunma sanayisinin önde gelen firması Baykar’ın CEO’su Haluk Bayraktar, Kiev yakınlarında yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak TB2 veya TB3 İnsansız Hava Araçlarını (İHA) üretecek fabrika inşa etmeye başladıklarını söyledi.

Şirketin CEO’su Haluk Bayraktar, Riyad’da düzenlenen Dünya Savunma Fuarı sırasında (WDS2024) yaptığı açıklamada, “Fabrikamız inşa ediliyor… İnşaatı bitirmek için yaklaşık 12 aya ihtiyacımız var ve ardından iç makine, ekipman ve organizasyon yapısına geçeceğiz” dedi.

Haluk Bayraktar, kapasitenin her yıl yaklaşık 120 adet olacağını kaydetti, ancak Ukrayna fabrikasındaki üretimin TB2 mi yoksa TB3 insansız hava aracı modeline mi odaklanacağının henüz belli olmadığını söyledi.

Devam eden çatışma ile ilgili güvenlik sorunlarının fabrika için bir endişe oluşturup oluşturmayacağı sorulduğunda, planların “ilerlediğini” ve “hiçbir şeyin” onları durduramayacağını söyledi.

Bayraktar, firmanın 2023 yılında 36 adet olan Akıncı’nın yerli üretimini iki katına çıkarmayı planladığını, TB2 üretiminin ise 230 adet olarak sabit kalacağını söyledi.

Ayrıca Kızılelma ve TB3 dronların yeni modellerini “onlarca” üretmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Reuters

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here