WDS 2024: SAMI ve Kia, Suudi askeri araç üretimini artırmak için Mutabakat Zaptı imzaladı

0
127

Suudi Arabistan savunma sanayii şirketi SAMI Land Systems ile Güney Koreli otomobil üreticisi Kia Corp. firmaları Riyad’da düzenlenen Dünya Savunma Fuarı’nda (WDS2024) bir mutabakat zaptı imzaladı.

Anlaşma, SAMI Land Systems tarafından üretilen hafif taktik araçların araştırma ve geliştirme yoluyla güçlendirilmesini amaçlıyor. Güney Kore’nin en eski araç üreticilerinden biri olan Kia, hafif taktik askeri araçlar ve diğer kara sistemleri için şasi geliştirme konusunda kendini kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir.

SAMI CEO’su Walid Abukhaled, Suudi Vizyon 2030 kapsamında Krallığın savunma harcamalarının yüzde 50’sini yerli olarak üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Kia’nın kıdemli başkan yardımcısı Kim Ik-tae, şirketin “sadece binek araçlarda değil, aynı zamanda askeri araçlarda da geniş deneyime ve üst düzey teknolojik uzmanlığa sahip küresel bir marka olduğunu söyledi.

SAMI Land Systems, Suudi Arabistan’ın Savunma ve Havacılık Endüstrisi’nin önde gelen şirketlerinden biridir. Şirket, zırhlı araçlar, insansız hava araçları (İHA’lar), insansız kara araçları (İKA’lar), askeri ekipmanlar ve lojistik çözümler gibi çeşitli savunma ve güvenlik ürünleri sunmaktadır. Suudi Arabistan’ın Savunma Sanayii Genel Kurulu (GAMI) tarafından kurulmuş ve yönetilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here