Indra, Lockheed Martin ile Suudi Arabistan MMSC gemileri için sözleşme imzaladı

0
38

Lockheed Martin, Suudi Arabistan Kraliyet Donanması için tasarlanan dört adet Çok Görevli Suüstü Savaş Gemisi’nin (MMSCs) son teknoloji elektronik savunma sistemleriyle donatmak üzere Indra’yı seçti.

Dört adet 118 metre uzunluğundaki gemi için yapılan sözleşmeye göre Indra’nın Rigel Elektronik Destek Tedbirleri sistemi (Rigel süiti) ile donatılacak. Bu sistem, operasyon alanındaki diğer gemilerden gelen radar sinyallerini tespit edip analiz ederek tehdit seviyelerini belirleyip sınıflandırabiliyor.

Çok Görevli Suüstü Savaş Gemisi, Menzili 5,000 nm olan Freedom varyantı LCS gemisine dayanmaktadır. Yaklaşık 30 knot’u aşan bir azami hıza ve 4,200 tonluk bir deplasmana sahiptir. Gemilerin Freedom varyantının 3,500 tonluk hacminden daha fazla olduğu bildirilmektedir.

Indra firması, SAMI’nin bir yan kuruluşu olan Suudi Arabistanlı ortağı SAMI-AEC ile birlikte çalışacak. İki firma kısa süre önce beş adet 2200 Suudi Avante sınıfı korvetin donatılmasında birlikte çalışmıştı.

Indra ve Lockheed Martin, Indra’nın Aegis sisteminin bileşenlerini geliştirmeye başladığı 1990’lı yıllardan bu yana projelerde birlikte çalışıyorlar. Bu ayın başlarında, iki şirket savunma alanında daha fazla iş fırsatını analiz etmek üzere bir anlaşma imzaladı.

Lockheed Martin, ilk olarak Temmuz 2018’de MMSC gemilerinin tasarım ve inşa planlamasına başlamak üzere 450 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Aralık 2019’da, her bir birim maliyeti 490 milyon dolar olan dört MMSC’nin inşası için yaklaşık 2 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzalandı.

Indra, İspanya’nın Madrid şehrinde merkezi bulunan, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) alanında faaliyet gösteren çok uluslu bir şirkettir. Hava trafik kontrol sistemleri, demiryolu sinyalizasyon sistemleri, denizcilik sistemleri, siber güvenlik ve savunma elektronikleri faaliyet alanlarıdır. Firma, dünyanın en büyük hava trafik kontrol sistemlerinden bazılarını geliştirmiştir. Avrupa’nın en büyük demiryolu sinyalizasyon sistemlerinden bazılarını da kurmuştur.

Lockheed Martin, Suudi Arabistan Kraliyet Donanması (SAFD) için tasarlanan dört adet Çok Görevli Suüstü Savaş Gemisi’nin (MMSC) inşası üzerinde çalışmaya devam ediyor. Gemilerin ilki olan Al-Jubail 2018’de denize indirildi ve 2023’te teslim edildi. İkinci gemi olan Al-Riyadh 2020’de denize indirildi ve 2024’te teslim edilmesi planlanıyor. Üçüncü gemi olan Al-Dammam 2022’de denize indirildi ve 2025’te teslim edilmesi planlanıyor. Dördüncü ve son gemi olan Al-Hasa’nın 2023’te denize indirildi ve 2026’da teslim edilmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here