Sikorsky : Yunan Donanması’nın MH-60R SEAHAWK helikopter testleri tamamlandı

0
175
Yunan Donanması'nın üç yeni MH-60R helikopterinden ilki Kaynak: Lockheed Martin

Lockheed Martin şirketi olan Sikorsky, Yunanistan Donanması tarafından satın alınan üç MH-60R SEAHAWK helikopterindeki entegre görev sistemleri ve sensörlerin testlerini tamamladı.

Testler Aralık 2023’ün başlarında tamamlandı. Her bir MH-60R helikopteri karadan veya donanma gemisinden kalkarak denizaltı harbi ve su üstü savaş görevlerini yerine getirebilen verimli ve etkili bir hava silah sistemi olduğunu doğruladı.

Yunanistan, ABD Deniz Kuvvetleri’nin MH-60R deniz helikopterini teslim alan yedinci ülke oldu. Avrupa’da Danimarka dokuz adet MH-60R helikopteri işletmektedir. İspanya ve Norveç 2023 yılında toplam 14 adet MH-60R helikopter için sipariş verdi.

Yunanistan, ABD hükümeti ile Yabancı Askeri Satış alımı olarak Temmuz 2020’de dört ve Nisan 2021’de üç MH-60R helikopteri için ayrı siparişler verdi.

İlk üç MH-60R helikopteri 2024 yılında ABD Donanması’na ait nakliye uçaklarıyla Yunanistan’a ulaşacak. Yunan Donanması’nın yedi helikopterlik alımı dört helikopterin 2025 yılında teslimatı ile tamamlanacak.

Yunan Donanması’na ait MH-60R helikopterleri Kotroni Deniz Hava üssünde mevcut 11 adet S-70B SEAHAWK helikopterine katılacak. Ege Şahinleri olarak bilinen eski deniz helikopterleri 1994-2005 yılları arasında doğrudan Sikorsky’den satın alınmıştı.

MH-60R Seahawk, Sikorsky Aircraft tarafından üretilen çok amaçlı bir deniz helikopteridir. ABD Donanması’nın ana deniz helikopteri olup, denizaltı savunma harbi (ASW), su üstü harbi (ASuW), özel harekât ve arama kurtarma (SAR) dahil olmak üzere çeşitli görevler için kullanılmaktadır.

MH-60R, UH-60 Black Hawk helikopterinden geliştirilmiştir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş özelliğe sahiptir. AN/APS-147 çok modlu radar, denizaltıları ve diğer su üstü gemileri tespit etmek ve izlemek, Mk 54 torpidoları ve AGM-114 Hellfire füzeleri dahil olmak üzere çeşitli silahları taşıma yeteneği, Gelişmiş bir elektronik harp sistemi, düşman tehditlerinden korunmak ve gece görüş sistemi ve bir hava durumu radarı dahil olmak üzere her türlü hava koşulunda çalışmasını sağlayan bir dizi aviyoniklere sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here