İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 görev ekibi Florida açıklarında okyanusa iniş yaptı.

7 Şubat Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılan mürettebatı taşıyan Dragon kapsülünün yolculuğu yaklaşık 48 saat sürdü.

Dragon uzay aracı ve Axiom-3 görev ekibi Florida açıklarında okyanusa iniş yaptı. Kapsül, kendilerini bekleyen gemiye alındıktan sonra astronotlar kapsülden dışarı çıkarıldı. Ekip gemiden helikopterle havaalanına, ardından da uçakla Houston kentine götürüldü. Uçaktaki doktorlar, uçuş sırasında astronotların genel kontrollerini gerçekleştirdi. Astronotlar Houston’da kapsamlı sağlık taramasından geçecek ve bir süre karantinada kalacak.

Ekibi taşıyan kapsülün inişi için Atlas Okyanusu ve batısındaki Meksika Körfezi’nde bulunan 7 potansiyel nokta belirlenmişti.

Alper Gezeravcı’yı uzaya taşıyan araç, 16 Ocak’ta ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Ax-3 Misyonu astronotları Michael López-Alegría, Walter Villadei, Marcus Wandt ve Alper Gezeravcı 20 Ocak Cumartesi günü ABD yerel saatiyle 07.13’te (TSİ 15.13) Uluslararası Uzay İstasyonu’na giriş yaptı.

Gezeravcı, istasyonda kaldığı süre boyunca 13 deney gerçekleştirdi.

Deneylerde Türkiye’nin uzay, havacılık ve savunma sanayisi için yeni nesil malzeme geliştirme çalışmaları yapıldı. Bunun yanı sıra uzaydaki zorlu koşulların insan bedeninin üzerindeki etkileri ve düşük yer çekiminin sebep olduğu farklılıklar ve rahatsızlıklar incelendi. Uzun vadeli uzay görevlerinin sağlık üzerindeki daha geniş etkileri de araştırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here