ABD Donanması Türünün İlk Örneği Ambulans Gemisini Teslim Aldı

0
41

ABD Donanması türünün ilk örneği olan yüksek hızlı tıbbi ve cerrahi kabiliyetlerle donatılmış hastane gemisi USNS Cody teslim aldı.

Deniz harekat bölgesinde tehlikeli kıyı bölgelerinden geçiş yapabilen ve aynı zamanda yüzen bir hastane ve yaralı travma koğuşu işletebilen USNS Cody, hızlı bir tıbbi nakliye gemisi olarak ilk Flight II Hızlı Taşıma programı’nın (EFP) teslimatı önemli bir kilometre taşıdır.

Gemi gelişmiş tıbbi yetenekleri denizcilere ve deniz piyadelerine kritik destek sağlayacaktır. Bir deniz muharebe operasyonu sırasında bir deniz piyadesinin vurulması ya da ağır yaralanması halinde USNS Cody acil ve hayati ameliyatları gerçekleştirebilecek.

Hızlı Taşıma programı (EFP), USNS Cody’nin cerrahi prosedürlerin uygulanmasına olanak tanıyan gelişmiş tıbbi tesisler, 2 ameliyathane, bir eczane, kan bankası ve laboratuvar bulunmaktadır.

Donanma, USNS Comfort ve USNS Mercy gibi birkaç yüzer hastane gemisi işletiyor olsa da düşman bölgesinde risk altında olacaktır. Saldırılara karşı savunma için uzak mesafelerde çalışmaları veya savaş gemileriyle veya havadan korunmaları gerekecektir.

Çin ve ABD arasında Güney Çin Denizi’nde ya da Pasifik bölgesinde adalar arasında gerçekleşecek bir çatışmada çok yüksek sayıda zayiata yol açacaktır. Deniz savaşında kayıplar yaşanması ihtimali ABD Donanması, Deniz Piyadeleri ve ABD Pasifik Ordusu’nun hazırlıklı olması gereken bir durumdur. Böyle bir çatışmada ileri konumlandırılmış ABD Donanması tıbbi tedavi merkezleri ve teknolojisi gerektirecektir.

ABD Donanması, 500 tonluk ağırlıkları kıyı ve sularda hızla taşıyabilecek yeni Seferi Hızlı Nakliye gemilerini filosuna katmaya devam ediyor. Abrams tankları gibi ağır zırhlıları geniş su yollarından hızla geçirme kabiliyetinin muazzam bir taktik avantaj sağladığı değerlendirilmektedir. EPF gemileri, 70 tonluk tankları okyanus boyunca hızla hareket ettirmek için görülmemiş bir yetenek sunmaktadır.

Austal firması programa uygun ve bütçenin altında çalışarak donanmaya 12 gemi teslim etti. Hızlı Taşıma (EFP) tasarımı çok yönlülüğü ile gemilerin her coğrafi koşulda operasyonel olarak çalışmasına imkan vermiştir. USNS Cody hastane gemisi ilk olarak donanmaya teslim edildi.

Donanmanın ‘pikap’ olarak tanımlanan gemiler başlangıçta yüksek hızlı taşıma için tasarlanmıştı. Şu anda gemiler dünyanın hemen hemen her bölgesinde insani yardım, afet yardımı, deniz güvenliği, gözetleme, komuta ve kontrol, narkotikle mücadele ve ek operasyonlar gerçekleştirmektedir.

EPF gemileri, manevra kabiliyeti ile sert ve bozuk limanlara erişebilmesi, 35–45 knot (65–83 km) deniz mili hızlara ulaşması, özel operasyonlar ve tıbbi destek gibi ek görevleri yerine getirmesi, ABD Donanmasına büyük esneklik sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here