ABD Ordusu FARA programını iptal etti

0
18

ABD Ordusu yeni nesil Geleceğin Saldırı Keşif Uçağı (FARA) programını iptal ederek milyarlarca dolarlık sözleşmeyi masadan kaldırdı.Bu kararda İnsansız sistemlerdeki gelişmeler önemli bir faktör oldu.

Buna ek olarak Ordu, “önemli maliyet artışı” nedeniyle 2025 mali yılında UH-60 V Black Hawk üretimini sonlandırmayı, General Electric’in Geliştirilmiş Türbin Motor Programını (ITEP) üretime geçirmek yerine geliştirme aşamasında tutmayı, Shadow ve Raven insansız hava sistemlerini filodan aşamalı olarak çıkarmayı planlıyor.

Bu gelişme Ordu’nun havacılık stratejisinde büyük bir değişimi yansıtıyor ve yıllarca süren planlamayı altüst ediyor. Ordu liderleri duyuru öncesinde küçük bir gazeteci grubuna FARA’nın sona erdirilmesinin nedeninin, modern çağda savaşın değişen şartlarının bir yansıması olduğunu söyledi.

General James Rainey Perşembe günü Pentagon’da gazetecilere verdiği demeçte, “Kesinlikle [dünyadaki olaylara] dikkat ediyoruz ve ayarlamalar yapıyoruz, çünkü bu gece, bu hafta sonu savaşa girebiliriz” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Randy George yaptığı basın açıklamasında “Savaş alanından – özellikle de Ukrayna’dan – havadan keşif yapmanın temelden değiştiğini öğreniyoruz” dedi.

Randy, “Çeşitli insansız sistemler, uzaya monte edilen sensörler ve silahlar daha önce hiç olmadığı kadar yaygın, daha geniş erişimli ve daha ucuz.” ifadelerini kullandı.

Rainey ve diğer havacılık liderleri, Ukrayna ve Gazze gibi yerlerden gelen gözlemler FARA’nın iptalinin itici gücü olmasına rağmen insansız sistemlere yatırım yapmak için milyarlarca doların serbest bırakma ihtiyacının da önemli bir faktör olduğunu açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here