Modernize edilen ilk M60T tankları teslim edildi

0
38

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde yürütülen proje kapsamında, Türk Savunma Sanayisi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için önemli bir adım attı. Modernizasyonu tamamlanan ilk parti M60T tankları, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

SSB koordinasyonunda KKK’nin modernizasyon ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan proje kapsamında gerçekleştirilen “TİYK-M60T İlk Tank Teslim Töreni”, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Şereflikoçhisar’da yapıldı.

Törende konuşan Görgün, “Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması (TİYK)-M60T Projesi ile ana muharebe tanklarının beyni olarak tanımlanan Atış Kontrol Sistemi yerlileştirilerek, modernizasyon süreci son safhaya taşındı. M60T tanklarının üzerinde yer alan bütün elektronik sistemler milli imkanlarla üretilebilir hale getirilerek, güç grubu dışında dışa bağımlılık ortadan kaldırıldı. ASELSAN başta olmak üzere projede emeği geçen tüm alt yüklenici firmalara teşekkürlerimi sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından başlatılan “Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması Projesi” (TİYK) çerçevesinde gerçekleştirilen bu modernizasyon çalışmaları, Türkiye’nin savunma sanayisindeki yerlilik oranını artırma ve bağımsızlık hedeflerine önemli katkı sağlıyor.

Türk Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, yaptığı açıklamada, M60T tanklarının modernizasyonunun Türk mühendislerinin başarısı olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin artık üç farklı ülkenin tanklarını modernize edebilen tek ülke konumuna geldiğini belirtti.

Bu gelişme, Türk savunma sanayisinin uluslararası alandaki konumunu güçlendirirken, Kara Kuvvetleri Komutanlığının da modernize edilmiş ve güçlendirilmiş bir envantere sahip olmasını sağlıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın modernizasyon ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan “Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması (TİYK) – M60T Projesi” kapsamında modernize edilen 2 adet M60T tankı törenle teslim edildi.

Tanklarda yer alan yurt dışı menşeli “atış kontrol sistemi” yerine ‘Milli Atış Kontrol Sistemi VOLKAN-M’ sisteminin geliştirilmesi ‘Fırat M60T Projesi’ kapsamında entegre edilmeye başlandı. Seri olarak entegre edilmesi kapsamında yeni bir proje olan ‘TİYK-M60T Projesi’ne ilişkin sözleşme 4 Temmuz 2022’de Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalandı. Proje kapsamında VOLKAN-M atış kontrol sistemi, tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi, ilave zırh koruması, mürettebat koltukları ilk etapta belirlenen sayıda M60T tankına entegre edilecek.

VOLKAN Atış Kontrol Sistemi, araçların hareket halindeyken de hedefleri doğru bir şekilde vurabilmesini sağlayan ileri teknolojiye sahip atış kontrol bilgisayarı, lazer mesafe ölçer, termal görüş cihazı, stabilizasyon ünitesi ve balistik hesaplama yazılımından oluşmaktadır.

VOLKAN Atış Kontrol Sistemi, güncellenmiş sistem mimarisi, etkin gece ve gündüz görüş, yüksek ilk atımda vuruş ihtimali, yeni nesil kullanıcı arayüzü ve zorlu muharebe, arazi ve hava koşullarında durağan ya da hareketli atış kontrol fonksiyonlarının icra edilmesi yeteneklerini tanklara kazandırmaktadır.

Tank entegrasyonları dışında ‘canlı kule eğitim maketi’, ‘masaüstü VOLKAN-M atış kontrol sistemi’ ve ‘fabrika seviyesi bakım/tamir’ (FASBAT) gerçekleştirilmesi de projenin içinde yer aldı.

TİYK – M60T Projesi kapsamında M60T tanklarına entegrasyonu gerçekleştirilecek olan sistemlerin tanklara entegrasyonu ve tankların bakım faaliyetleri Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yürütülüyor.

Projenin ilerleyen dönemlerinde, modernizasyon faaliyetlerinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan diğer M60T tanklarına da yaygınlaştırılması öngörülüyor.

Fırat Kalkanı harekatında M-60T tankları ‘Asimetrik Harp’ (Anti tank füzeleri, intihar saldırıları, tüneller, insansız hava araçları) taktikleri ile karşılaşması üzerine tanklarda modernizasyon ihtiyacı ortaya çıktı. Ana muharebe tanklarının artan tanksavar tehditlerine karşı muharebe sahasında etkinliğin ve beka yeteneğinin arttırılması, terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılması amacıyla FIRAT-M-60T projesi başlatılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here