ABD ordusu, Ortadoğu’daki İHA saldırılırı ardından Coyote Block 2C önleyicisi için 75 milyon dolarlık sözleşme imzaladı

0
38

ABD Ordusu, acil satın alma yetkisini kullanarak insansız hava araçlarını düşürmede etkin olarak kullanılan 600 Coyote Block 2C önleyicisini üretmek üzere RTX Corp. ile 75 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Sözleşme Orta Doğu’daki ABD birliklerine yönelik kamikaze drone saldırılarının arttığı bir dönemde geldi.

Ordu açıklamasında, “Sözleşme, Coyote önleyici talep artışını ve ardından üretim kapasitesini artırma ihtiyacını destekliyor” denildi.

Coyote (Çakal) insansız hava araçlarına karşı kilit bir bileşenidir. Kinetik ve kinetik olmayan varyantları olan, yerden fırlatılan, radar güdümlü bir önleyicidir. ABD askeri dilinde “kinetik” terimi genellikle hedeflerini doğrudan vuran füzeleri ya da diğer geleneksel silah türlerini ifade eder. Yüksek güçlü mikrodalgalar gibi kinetik olmayan sistemler, düşman sistemlerini ortadan kaldırmak için başka tür yetenekler kullanır.

RTX firmasına göre Coyote Blok 2 füzeleri tek bir insansız hava aracını ya da “çeşitli boyut ve manevra kabiliyetine sahip” sürüleri imha edebilir.

Ordu daha önce Raytheon çatısı altında çalışan RTX şirketi ile Ku-band Radyo Frekans Sensörü (KuRFS) radarı ve Coyote önleyicileri için sözleşme imzalamıştı. Bu yetenekler halihazırda sahaya sürülmüş durumda.

ABD Hükümeti’nin resmi internet sitesi Sam.gov’da bir bildiriye göre, 2025-2029 mali döneminde tahmini üretim gereksinimi minimum 600 Coyote kinetik önleyici, 700 Coyote kinetik olmayan önleyici, 252 sabit tesis fırlatıcı sistemi, 25 mobil fırlatıcı sistemi, 118 sabit tesis KuRFS ve 33 mobil KuRFS’dir.

Raytheon ayrıca Coyote’nin yeniden kullanılabilir, kinetik olmayan bir Blok 3 varyantını da geliştirmiştir. Üç yıl önce Pentagon, tedarikçinin Blok 3 “otonom vuruş” kabiliyeti üzerinde çalışması için 33 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını duyurmuştu. Bu çalışmanın tamamlanma tarihi 26 Şubat 2024 olarak öngörülmüştü.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Donanma, servisin Future Advanced Strike (FAST) kapsamında modifiye edilmiş bir Coyote Blok 3 üzerindeki çalışmaları desteklemek üzere şirkete 147 milyon dolara kadar bir sözleşme imzalamıştı. Bu çalışmanın 25 Aralık 2024 tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.

“Future Advanced Strike Technology” (FAST) genellikle gelecekteki çatışma senaryolarına hazırlanmak ve askeri operasyonlarda üstünlük sağlamak için geliştirilen yenilikçi ve ileri teknolojiye dayalı silah ve savunma sistemlerini ifade eder. Bu terim genellikle askeri ve savunma endüstrisinde kullanılır ve gelişmiş silah sistemleri, saldırı platformları ve stratejik savunma teknolojileri için kullanılan bir kavramdır.

Blok 2 “Coyote” ilk olarak 2018 yılında tanıtıldı. Raytheon’un çok yönlü bir sabit rampa fırlatma tasarımı olan orijinal Blok 1 “Coyote” drone’una dayanmaktadır. Blok 2 modelinin selefinden önemli farklılıkları vardır. Benzersiz füze benzeri bir şekle sahiptir ve bir jet motoru kullanarak çalışır. “Coyote” drone’un bu versiyonu hedefini bulmak için küçük bir radar arayıcıya sahiptir. Block 2+ adı verilen ve daha gelişmiş bir arayıcı başlığa sahip olan bir alt varyant geliştirilmiştir.

Blok 3 yine orijinal “Coyote” tasarımına dayanıyor ve elektrik motoruyla çalışan bir itici pervaneye sahip. Raytheon, “kinetik olmayan” faydalı yükü hakkında herhangi bir ayrıntı açıklamamış olsa da şirket sistemin aynı anda birden fazla insansız hava aracına (Sürü İHA saldırısı) müdahale edebileceğini iddia ediyor. Blok 3 bir elektronik harp sistemine ya da yüksek güçlü bir yönlendirilmiş enerji silahına sahip olabilir. Raytheon, “Coyote” Blok 3 önleyicilerinin geri kazanılabileceğini ve yeniden kullanılmak üzere yenilenebileceğini, fakat Blok 2 önleyicilerinin yalnızca bir kez kullanılmak üzere tasarlandığını belirtti. Raytheon’a göre Coyote Blok-2-3 “it dalaşı tipi bir yetenek” kazandırıldığı, bu sayede yüksek manevra kabiliyetine sahip hedefleri vurabildiği belirtildi.

ABD Ordusu “Coyote” Blok 2 önleyicilerini Orta Doğu’daki ileri noktalarda kullanmaktadır. Bu Blok 2 önleyicilerin Ocak ayında Suriye’deki bir ABD karakoluna saldıran insansız hava araçlarını düşürmek üzere konuşlandırıldığı bildiriliyor. Ordunun “Coyote” önleyicinin Blok 3 versiyonlarını henüz konuşlandırıp konuşlandırmadığı belirsizdir. ABD Deniz piyadeleri Coyote Hava Savunma Sisteminin bazı versiyonlarını M-ATV tabanlı araçlarda konumu açıklanmayan stratejik bir noktada kullanıldığı belirtiliyor.

ABD kuvvetlerine ev sahipliği yapan Irak’taki Ain Al Asad Hava Üssü’ne yaklaşırken vurulan iki ‘intihar İHA’sını gösteren ayrı video görüntüleri ortaya çıktı. İHA’lardan biri C-RAM hava savunma sistemi ile düşürürken, bilinmeyen bir fiziksel önleyicide diğer dronun yakınında patlayarak düşürüyor. Bazı analistler fiziksel önleyiciyi Block 2+ Coyote ‘ya çok benzediğini öne sürdü.

ABD Ordusu, insansız hava araçlarının büyüyen tehlikesine karşı Coyote tabanlı karşı drone sistemlerinin sayısını önemli ölçüde arttırmayı planlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here