Somali’de düzenlenen bir saldırıda aralarında dört Birleşik Arap Emirlikleri askeri ve bir Bahreynli subayın da bulunduğu en az beş kişi hayatını kaybetti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileri Pazar günü yaptıkları açıklamada, Somali’nin başkenti Mogadişu’daki bir askeri üste eğitim sırasında düzenlenen saldırıyı El-Kaide bağlantılı silahlı grup El-Şebab’ın üstlendiğini duyurdu.

Cumartesi günü düzenlenen saldırıda General Gordon askeri üssündeki birlikler hedef alındı. Kayıp sayısı da dahil olmak üzere ayrıntılar henüz bilinmiyor. Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud BAE’ye başsağlığı diledi.

BAE Savunma Bakanlığı başlangıçta üç askerinin ve bir Bahreynli askerin “terör eyleminde” öldüğünü duyurdu, sadece iki askerin yaralandığını bildirdi. Bakanlık, yaralılardan birinin Pazar günü Abu Dabi’ye vardığında öldüğünü de ekledi.

El-Şebab, internet üzerinden yaptığı açıklamada, saldırıyı üstlendi ve BAE’nin askeri yardımına katılan çok sayıda kişiyi öldürdüğünü iddia etti. Grup Arap Yarımadası’nda yedi şeyhlikten oluşan bir federasyon olan BAE’yi, Somali hükümetini desteklediği için İslam hukukunun “düşmanı” olarak tanımlıyor.

Arapça’da “gençler” anlamına gelen El-Şabab, 1991’deki iç savaşın ardından Somali’de uzun yıllar süren anarşi ortamından doğdu. El-Kaide’ye bağlı olan örgüt bir zamanlar Mogadişu’yu elinde tutuyordu. Zaman içinde, Afrika Birliği (AU) liderliğindeki bir güç, ABD ve diğer ülkelerin desteğiyle grubu başkentin dışına itti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here