ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin siyasi engel kalmadı

0
18

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin önemli aşama dün itibarıyla tamamlandı. ABD Dışişleri Bakanlığının 26 Ocak’ta Kongreye gönderdiği resmi bildirimin ardından başlayan Kongre’deki 15 günlük inceleme ve itiraz tamamlandı.

Bu süreç içerisinde sadece Kentucky Senatörü Rand Paul’ün Senato’ya sunduğu itiraz gündeme geldi. Paul’ün sunduğu tasarı Senato Dış İlişkiler Komitesine havale edilirken, burada tasarıya ilişkin herhangi bir işlem yapılmadı.

ABD Silah İhracat Kontrol Yasası (AECA) uyarınca satışa ilişkin sürecin ilgili kurumlar arasında yakın zamanda başlaması bekleniyor. Söz konusu süre, AECA yasasına göre, NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler içinse 30 gün olarak belirtiliyor.

Hem Senato hem de Temsilciler Meclisinin dış ilişkiler komiteleri, 26 Ocak’ta bildirimin yapıldığı gün yaptıkları açıklamalarla Türkiye’ye F-16 satışına onay verdiklerini duyurmuştu.

Türkiye, ABD’den 40 adet yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçak için ise modernizasyon kiti talep etmişti. Geçen yıl bazı Kongre üyelerinin F-16’ların satılmasını şarta bağlayan ek maddeleri ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından çıkarılmıştı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden konuya ilişkin bir paylaşım yapıldı. Büyükelçilik, X sosyal medya hesabından ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’in Türkiye’ye F-16 satışının onaylamasına ilişkin ifadelerini paylaştı.

Büyükelçi Flake, “Kongre’nin bu hafta, Türkiye’nin 40 yeni ve 79 modernize edilmiş F-16 uçağı satın almasını onaylama kararı ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır. Türkiye’nin F-16 filosu, NATO’nun gücü açısından hayati önem taşımakta, müttefiklerin gelecekte birlikte çalışabilirliğini teminat altına almaktadır.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here