Baykar firmasının Bayraktar TB2 SİHA’ları 300.000 saat uçuşu geride bıraktığı açıklandı. Baykar TB-2 daha küçük, üretimi kolay ve maliyeti düşük olduğundan çatışma sahalarında yoğun olarak kullanıldı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda,“Güvenlik güçlerimizin göklerdeki destekçisi Bayraktar TB2 SİHA’larımız, semalarımızda hür ve özgür olarak 300.000 saat uçuşu geride bıraktı.Bu gurur hepimizin…” ifadelerini kullandı.

Baykar firmasından yapılan açıklamada ise “milli SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Bayraktar TB2 önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı” dendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine 2015’de giren Bayraktar TB2 İHA/SİHA’ları Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Halen Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde bulunan 160 Bayraktar TB2 SİHA görev yapmaya devam ediyor.

Baykar TB-2 daha küçük, üretimi kolay ve maliyeti düşük olduğundan çatışma sahalarında yoğun olarak kullanıldı. Bahar Kalkanı Harekatı’nda, Libya ve Karabağ çatışmalarında Türkiye ilk kez İHA/SİHA’ları konvansiyonel bir güce karşı bu yoğunlukta kullandı.İHA/SİHA’ların, hassas Mini Akıllı Mühimmatın ve Elektronik Harp kabiliyetlerinin bir araya gelerek koordineli kullanılması Türkiye’ye büyük başarı getirdi.

Kaynaj: SSB, Baykar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here