Birleşik Arap Emirliği’nde (BAE) düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı IDEX 2021 ve Deniz Savunma Fuarı NAVDEX 2021’in ikinci gününde 7.29 AED dirhem (1.980 milyar ABD dolar) değerinde 11 anlaşma imzalandı.

Anlaşmaların 9’u yabancı şirketler tarafından imzalanırken 2 anlaşma BAE tarafından imzalandı. Uluslararası anlaşmalar arasında SAAB firması ile G6000 erken uyarı uçağı ve Raytheon’un Patriot füzeleri alımıda var.

İki Birleşik Arap Emirliği firması International Golden Group (285 milyon) ve Ahmed Al Mazrouei Metal Industries (25 milyon) yaklaşık 310 milyon AED tutarında anlaşma imzaladı.

TÜRKİYE’DEN 10 FİRMA KATILDI

Türkiye ile Birleşik Arap Emirliği’nde (BAE) arasındaki siyasi sıkıntılar sebebiyle bu yıl Türkiye’den fuara büyük katılım gerçekleşmedi. Fuara Türkiye’den Otokar, ElektroLand Defence, Base, Garanti Giyim, Makel Mekanik, Osan Savunma, Repkon, T-Kalıp ve Transvaro firmaları katıldı.

OTOKAR firması fuarda Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar 4×4 Cobra-II , 4×4 Akrep-2 ve 6×6 Arma ile “Hafif Tank” Tulpar’ı sergiledi. ElektroLand Defence firması, bomba imha, keşif gözlem robotu ihtiyaçlarını karşılayan ve ürettiği insansız kara aracı BOĞAÇ 6×6 katıldı. Garanti Giyim fonksiyonel dış giyim, balistik koruyucu vücut ve araç zırh sistemlerini müşterilerine sergiledi.  

BAE YENİ SAVUNMA SANAYİİ ÜRÜNLERİNİ TANITTI

Fuarda Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Sanayii firmaları yeni ürünleri tanıtırken yeni anlaşmalarda imzalandı. Yerli küçük silah üreticisi CARACAL, piyasaya sürdüğü ikinci nesil Caracal F Gen II tabanca ve CSA338 Yarı Otomatik tüfeği iki yeni ürünü tanıttı. CARACAL firması, BAE’nin dünyanın en büyük 25 askeri tedarikçisi arasında yer alan EDGE Grubun alt firmasıdır.

EDGE Grupun diğer bir alt firması HALCON, ilk gemi karşıtı seyir füzesini IDEX’te tanıttı. HAS-250 seyir füzesi 250 kilometreden fazla menzil ile 0,8 Mach’a kadar hızlarda uçabiliyor. Terminal aşamasında 5 metrenin altında denizden hedefe doğru gidebiliyor.

Abu Dabi’nin Tawazun Ekonomi Konseyi ile Thales Emarat Technologies arasında yapılan anlaşmayla Thales radarlarının geliştirilmesi, inşa edilmesi, bakımı ve desteğini içeren Radar Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışı duyuruldu. Ayrıca Tawazun Ekonomik Konseyi Suudi Arabistan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi (GAMI) ile ortak savunma projelerin potansiyelini araştırmak için bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Fuarın ikinci gününde Güney Afrika’nın savunma firması PARAMOUNT Grup uzun menzilli ve hassas saldırı İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemi N-Raven’ı tanıttı. PARAMOUNT Grupun BAE ‘de kurduğu Paramount Group ADGM firması yetkilileri, geçen Eylül ayında BAE ile İsrail arasındaki bağların normalleşmesinin ardından Tel Aviv’de yeni ofis kurduklarını söyledi.

IDEX 2021 Fuarı 21-25 Şubat tarihleri arasında ziyaretçelere açık olacak.

Kaynak: IDEX 21 Media,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here