ABD’nin önde gelen helikopter firmalarıdan Bell yeni saldırı helikopteri 360 Invictus’u kamuoyuna duyurdu.Yeni tasarımın ileri teknolojiye dayandığı, uçuş ve bakım giderlerinin çok düşük olacağı açıklandı.

Geçtiğimiz 10 yıl boyunca ABD ordusu için tiltrotor uçakları inşa edip geliştiren Bell firması, bu yeni tasarımıyla ABD ordusuna eskiden ürettiği saldırı ve keşif helikopter üretimine tekrar dönmüş olacak.

Ordu yeni tasarımda; daha hızlı uçabilen ve OH-58D Kiowa’dan daha fazla silah taşıyan ve terörist tehditlerle mücadele edebilecek yeni bir helikopter istiyor.Ayrıca yeni tasarımın insansız olarak uçabilecek versiyonlarınıda talep ediyor. Bell’in ilk prototip inşası için ABD ordusunun fon sağlaması planlanıyor.

360 Invictus helikopteri Apache saldırı helikopterindekine benzer burun altında 20 milimetrelik Canon silahı taşıyor. Radara yakalanmayan uçaklar gibi bazı füze ve roketleri gövde içinde taşıyacak.

Maliyeti düşürmek amacıyla 360 Invictus’da diğer Bell ürünlerindeki parçaların kullanılması planlanıyor. Bell’in yeni tasarladığı 525 Render helikopterinin rotor sistemi Invictus projesine entegre edilecek. Beş kompozit kanatlı tamamen eklemli bir rotora sahip olan çift motorlu 525, halen Federal Havacılık İdaresi (FAA) sertifika testine tabi tutulmaktadır.

525 Render testlerinde 200 kt’nın (371 km) üzerinde hızlara çıktığı ancak Invictus’un hızının 185 kt’den fazla olacağı duyuruldu.ABD Ordusu FARA’nın seyir hızının en az 180 kt olmasını istiyor. Invictus havada 90 dakika kalacak ve yaklaşık 250 kilometrelik yarıçapta görev yapacak.

Bell yetkilileri yeni helikopterin 2022’nin sonbaharında hangardan çıkıp uçmasını planlıyor. İlk bakışta 360 Invictus helikopteri Boeing-Sikorsky firmalarının RAH-66 Comanche helikopterine çarpıcı bir benzerlik gösteriyor. RAH-66 programı 7 milyar dolar harcandıktan sonra seri üretime geçmeden 2004 yılında iptal edilmişti.

Boeing-Sikorsky RAH-66 Comanche helikopteri

ABD ordusu elinde bulunan OH-58D Kiowa helikopterlerini değiştirmek için 2014 yılından açtığı yeni prototip ihalesine katılan beş firmadan biri Bell firmasıydı. Ordu yeni projeyi Geleceğin Saldırı Keşif Uçağı (FARA) (Future Attack Reconnaissance Aircraft) olarak adlandırmaktadır.Projede Bell ile birlikte AVX Aircraft, Boeing, Karem Aircraft ve Sikorsky firmaları yarışıyor.

Bell firmasının en büyük rakibi Sikorsky Aircraft tarafından geliştirilmekte olan S-97 Raider; Koaksiyel rotor sistemine sahip olan Gelişmiş Bıçak Konseptine dayanan yüksek hızlı bir keşif ve saldırı helikopteridir. Raider ilk kez 2015 yılında uçtu ve test uçuşlarında 200 kt’nin üzerinde hızlar elde etti.

Ayrıca Bell ve Lockheed Martin firmalarının beraber geliştirdiği V-280 Valor 3. kuşak tiltrotor projesi, Uzun Menzilli Saldırı Uçağı (FLRAA) programı kapsamında devam ediyor. FLRAA projesinde seçilecek helikopter gelecekte UH-60 Black Hawk’ın yerini alacak.

V-280 Valor

Bell firması bu ayın sonunda, Washington’da ABD ordusu konferasında düzenlecek fuarda 360 Invictus helikopterin bire bir modelini sergilemeyi planlıyor.

Kaynak: Bellflight, Defense one, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here