Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekâtına başlandığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Millî Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekâtına başladı.” ifadeleri yer aldı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye’nin kuzeyinde bugün 16.00’da başlatılan hava operasyonunun ardından 22.30 sıralarında kara harekâtının da başladığını duyurdu. 22.30 sıralarında karar birliklerinin Türkiye tarafından sınırı geçerek Suriye topraklarına girdiği bildirildi.

NTV’ye konuşan askeri kaynaklar, Türk kara birliklerinin Resulayn ve Tel Abyad‘da 4 koldan giriş yaptığını bildirdi.

HAREKAT BUGÜN SAAT 16:00’DAN İTİBAREN UYGULANMAYA BAŞLANDI

Barış Pınarı Harekât Planı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün saat 16.00’dan itibaren Resulayn‘daki YPG hedeflerinin vurulmasıyla başladı. Ardından bölgeden dumanlar yükselmeye başladı.Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının 30 kilometre derinliğe ulaştığı bildirildi.

Harekat kapsamında Tel Abyad‘daki terör hedefleri obüsler tarafından ateş altına alındığı gözlendi. Teröristlerin görüşü engellemek yaktığı lastikler nedeniyle gökyüzünü siyah dumanlar kapladı.

Milli Savunma Bakanlığı gece saat 12:15’de yaptığı açıklamada,”Türk Silahlı Kuvvetleri, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında hava kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları ile şu ana kadar terör örgütüne ait toplam 181 hedefi ateş altına aldı.” ifadelerine yer verdi.

Barış Pınarı Harekâtı yoğun ateş gücü ile başladı; bir önceki harekatlarda elde edilen tecrübe sahada kullanılıyor.Şimdiye kadar harekat yumuşatma safhasında ilerliyor. Sınır boyunca topçu ve ÇNRA unsurları PKK / YPG militanlarına ait pozisyonları vurmaya devam ediyor.

BARIŞ PINARI HAREKATI “KORAL” SİSTEMİNİN DEVREYE GİRMESİYLE BAŞLADI

Harekatın başladığı saat 16:00 sularında KORAL Elektronik Harp Sistemleri bölgedeki tüm iletişim sistemlerini durdurdu. KORAL, askeri araçlara entegre edilen ve geniş frekans bandında görev yapabilen bir radar sistemi. Milli ve yerli sistem olan KORAL, radarları kör etmek, iletişimi kesmek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için geliştirildi. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından oluşuyor.

ASELSAN’ın Koral Elektronik Harp Sistemleri

KORAL, hedefi çok sıkı bir şekilde takip ediyor. Hangi bantta yayın yapıldığını bulduktan sonra, o banttaki elektronik taarruz aracına gereken bilgileri aktarıyor. Elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak hale getiriliyor.

TÜRK HAVA KUVVETLERİ UÇAKLARI 30 KM DERİNLİKTEKİ HEDEFLERİ VURDU

Harekatın başlaması ile Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde hava hareketliliği yaşandı. Resulayn ve Tel Abyad’daki bazı hedeflerin F-16 savaş uçakları tarafından vuruldu. Anadolu ajansının haberine göre; Türk Hava Kuvvetleri uçakalarının 30 km derinliğe kadar ulaştığı bildirildi. Buda operasyonda yakın hava desteği verme konusunda bir problemin olmadığını gösteriyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye’de Hava Görev Emri’nden çıkarıldığını, Türkiye’ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıklamıştı.“Bunun hava sahasını Türkiye’ye kapatmak anlamına gelip gelmediği”ne ilişkin soruya, “Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emri’nden çıkarıldığında söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkansız hale geliyor” yanıtı verilmişti.

Hava Kuvvetleri’nin hassas hedefleri vurması için geçen Ağustos ayı içersinde TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN’ın ürettiği 100+ adet HGK-84 Hassas Güdüm Kitleri teslim edilmişti.

Harekat kapsamında F-16’lar İHA ve SİHA desteği ile ilk etapta 60 dan fazla hedefin vurulduğu bildirildi. Yumuşatma safhasında yoğunlaşılan hedefler arasında sığınak, mühimmat deposu, büyük silahların konuşlandırıldığı sığınak benzeri yapılar ve savunma için hazırlanan dağınık tahkimatlar bulunuyor.Hava üslerinin harekat bölgesine yakın olması, savaş uçaklarının operasyonel temponun yüksek tutulmasını sağlıyor.

Sınıra yakın terör hedeflerinin temizlenmesinin ardından Türk askerinin sınırı geçmesi bekleniyor.

Harekatın başlamasından kısa süre sonra Mardin’in Nusaybin ilçesine dokuz roket düştüğü bildirildi. Sınırın Suriye tarafındaki Kamışlı kentinde konuşlanan YPG güçlerince düzenlendiği değerlendirilen saldırılarda, dokuz adet roketin aralıklarla ilçenin farklı bölgelerine düştüğü ve olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Kaynak: Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here