Barış Pınarı Harekâtı başından itibaren etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 228 olduğu açıklandı.Ülkemizdeki sivil yerleşim yerlerine Suriye’den yapılan havan ve roket atışlarında 7 kişi hayatını kaybetti.Kara safhasının başlamasıyla Tel Abyad ve Rasulayn yakınlarında 11 köy terörden arındırıldı.

Milli Savunma Bakanlığından saat 12:23’da yapılan açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtı kapsamında icra edilen hava harekâtıyla 9 PKK/PYD-YPG’li terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 228 oldu.” ifadesi yer aldı.

MSB:OKUL VE HASTANELERE GİZLENEREK SİVİLLERİ VURUYORLAR

Milli Savunma Bakanlığı, PKK/PYD-YPG’li teröristlerin sivillerin kullandığı bina, okul ve hastanelere gizlenerek ülkemizdeki sivil yerleşim yerlerine havan ve roketlerle saldırı düzenlediğini açıkladı.Havan saldırısında biri bebek 7 kişi hayatını kaybetti, en az 70 kişi yaralandığı duyuruldu.

Bakanlığın açıklamasında,” Fırat’ın doğusunu terör koridoru haline getirmeye çalışan PKK/PYD-YPG’li teröristler halkın kullandığı bina, okul ve hastanelere gizlenerek ülkemizdeki sivil yerleşim yerlerine havan ve roketlerle saldırı yapıyor.” dendi.

Açıklamanın devamında; “Hiçbir insani değere sahip olmayan eli kanlı PKK/PYD-YPG’li teröristlerin ülkemizdeki sivil yerleşim yerlerine yaptığı havan/roket saldırılarında masum sivil vatandaşlarımız yaralandı.” ifadelerine yer verdi.

NTV haberine göre, Akçakale, Ceylanpınar ve Nusaybin ilçelerine, Suriye tarafından roket ve havanlı saldırı düzenlendi. Havan ve roket saldırısında, biri bebek 7 kişi hayatını kaybetti, 70 yaralı olduğu açıklandı.Polis ekipleri, vatandaşları sınırdan uzaklaşmaları ve evlerine gitmeleri konusunda uyardı.

MSB: BELİRLENEN HEDEFLER PLANLANDIĞI ŞEKİLDE ELE GEÇİRİLDİ.

Milli Savunma Bakanlığı belirlenen hedeflerin planlandığı şekilde ele geçirildiğini açıkladı.Bakanlık, hedeflerin uydu/hava fotoğrafları, insansız hava araçları ve istihbarat bilgileri ile hassasiyetle tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, “Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca havadan ve karadan başarıyla sürdürüldü. Belirlenen hedefler ele geçirildi. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, “Barış Pınarı Harekâtı’nın planlama ve icrasında sadece PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’lı teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınıyor. “ ifadeleri yer aldı.

Harekat Hava Kuvvetleri’nin unsurları ile beraber uçan İHA/SİHA’lardan yoğun istihbarat bilgisi aldıklarını belirten MSB, “Barış Pınarı Harekâtı kapsamında ateş altına alınan hedefler; uydu/hava fotoğrafları, insansız hava araçları ve istihbarat bilgileri doğrultusunda hassasiyetle tespit ediliyor.” açıklamasını duyurdu.

TEL ABYAD VE RESULYAN’DA 11 KÖY TERÖRDEN ARINDIRILDI

Basında çıkan haberlerde, ‘Barış Pınarı Harekatı’ kapsamında Suriye’nin kuzeyine giren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurları, Akçakale karşısında bulunan Tel Abyad yakılarında bulunan El Yabse, Tel Fander, Müşeyrfe, Dedat, Bir Aşık, Hamidiye, Berzan, Cüdeyde ve Gısas köyleri terörden arındırıldığı öğrenildi.Köylerde yapılan aramalarda kaçan teröristlerin bıraktığı silah ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Tel Abyad ile Resulayn arasındaki 120 km. genişliğinde 30 km. derinlikte alanda operasyon gerçekleştiriyor.

Ayrıca Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine gelen SMO unsurlar zırhlı araçlar ve ağır silahlar ile sınırı geçtikleri bildirildi. Rasulyan’da yoğun çatışmaların ardından Kişto ve Aşağı Kişto köyü terörden arındırıldı.

Fırat Kalkanı ve Afrin bölgesindeki Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) 1., 2. ve 3. Kolorduların tamamına yakınının “Barış Pınarı Operasyonu”nda da yer alması planlanıyor. İdlib bölgesinden henüz Milli Ordu’ya dahil olan hiçbir savaşçı bu operasyon için çıkarılmadı. Ancak ilerleyen aşamalarda çıkarılması için hazırlıklar yapıldı.

1. ve 2. Kolordular Tel Abyad’ın karşısındaki Akçakale’den, 3. Kolordu ise Raselayn’ın karşısındaki Ceylanpınar’dan sınırı geçmek üzere hazır bekliyor.

Çarşamba gece saatlerinde başlayan kara harekâtına muharip güç olarak Perşembe günü eklenen yaklaşık 3 bin savaşçı, bu 14 bin kişilik 3 kolordunun parçası.

Operasyonun kapsamının genişlemesi durumunda ve süre uzadığı takdirde, Milli Ordu savaşçıları dönüşümlü olarak operasyona katılacak. Bu sebeple sayının ilerleyen aşamalarda 14 binin üzerine çıkması öngörülüyor.

Kaynak: MSB, Hürriyet, Ajanslar, NTV, BBC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here