Biden, Gazze’ye Yardım İçin Denizden “Acil Askeri Operasyon” Başlattı

0
73

ABD Başkanı Biden, Ulusa Sesleniş konuşmasında Savunma Bakanlığı’na Gazze Şeridi açıklarında geçici bir liman kurarak gıda, su, ilaç ve barınaktan oluşan insani yardım sevkiyatının Filistin halkına ulaşmasını sağlamak üzere bir “Acil Askeri Operasyon” başlatma talimatı verdiğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Birliğin Durumu konuşmasında Gazze’ye deniz yoluyla yardım sağlama planlarını açıklamadan önce Ordunun 7. Ulaştırma Tugayı ve diğer birimler ekipmanlarını hazırlamaya başladı.

Savunma yetkililerine göre, Virginia’daki Langley-Eustis Ortak Üssü’nde bulunan 7. Ulaştırma Tugayı, Kıyı Üzerinde Ortak Lojistik (JLOTS) adı verilen ekipman ve deniz taşıtlarını bir araya getirmeye başladı bile.

Bu devasa bir LEGO sistemi gibi bir iskele ve geçit oluşturmak için birbirine kilitlenebilen 12 metre uzunluğunda çelik parçalardan oluşan bir dizi geçit oluşturacak. Yaklaşık 550 metre uzunluğunda ve iki şerit genişliğinde olacaktır.

Önümüzdeki günlerde ABD birlikleri ekipmanları büyük bir Military Sealift Command gemisine yüklemeye başlayacak. Ekipman, çelik parçaları ve eşyaların yerlerine taşınmasına yardımcı olacak daha küçük römorkör gemilerini içerecek.

Gazze Deniz Koridoru Acil Durum Misyonu Hakkında Yeni Ayrıntılar

Savunma Bakanlığı, Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için planlanan deniz koridoru acil durum misyonu hakkında yeni ayrıntılar açıkladı.

  • Misyonda 1.000’den fazla ABD askeri personeli görev alacak.
  • Planlama ve uygulama aşaması yaklaşık 60 gün sürecek.
  • ABD Ordusu 7. Ulaştırma Tugayı Virginia’dan görevlendirildi.
  • ABD Donanması “savaş kabiliyeti” gerekmediği için bir rol oynamayacak.
  • Military Sealift Command ve lojistik destek gemileriyle (LSV) birlikte çalışma gerçekleştirilecek.
  • Yardım Güney Kıbrıs’tan yüklenecek ve yüzer iskele, LSV’ler (veya mavna) kullanılarak karaya indirme ve ortaklar aracılığıyla Gazze’ye ulaştırılacak.
  • Sahada güvenlik ve yardım sağlayacak benzer düşünen ülkeler ve ortaklarla iş birliği yapılacak.
  • Operasyon kapsamında günde 2 milyon öğüne kadar yemek sağlanabilecek.
  • Misyon, CENTCOM komutası altında gerçekleştirilecek.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu acil durum misyonunun Gazze’deki insani krizi hafifletmeye yardımcı olacağı ve bölgedeki istikrara katkıda bulunacağı belirtildi.

Pentagon basın sekreteri Hava Kuvvetleri Tümgenerali Pat Ryder, gazetecilere yaptığı açıklamada bunun bir araya gelmesinin haftalar alacağını söyledi.

Bazı yetkililer, bunun yaklaşık iki ay süreceğini söylüyor. Lojistik zorlukların ötesinde, operasyonun İsrail’in işbirliğine bağlı olacağı ifade ediliyor.

BM, Gazze’de yaşayan 2,3 milyon insanın neredeyse tamamının yiyecek bulmakta zorlandığını ve yarım milyondan fazlasının açlıkla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

İnsani yardım taşıyan kamyonlar, Gazze’nin güney ucunda yer alan Mısır’la Refah veya İsrail’le Kerem Şalom sınır kapılarından geçerek çatışma bölgesinden geçip kuzeydeki büyük ölçüde bağlantısı kesilmiş bölgelere ulaşmak zorunda. Buna ek olarak, bazı İsrailli aktivistler son haftalarda Gazze’ye yardım girişimini engellemeye çalışıyor.

Öte yandan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, insani yardım taşıyan bir geminin cuma günü Güney Kıbrıs’tan Gazze’ye doğru yola çıkacağını söyledi.

Von der Leyen, kuşatma altındaki kente yardım götürecek deniz koridorunun ise bu hafta sonu Kıbrıs-Gazze hattında faaliyete geçmesini beklediğini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here