Boeing firması Harpoon Block-II ve SLAM-ER füzelerinin yabancılara satışı için ABD Donanması ile 2,6 milyar dolarlık iki sözleşme imzaladı. Sözleşme ile Suudi Arabistan’a 1.000’den fazla havadan-karaya ve gemi-karşıtı füze satılacak. Boeing son anlaşmalar ile yaklaşık 3,1 milyar dolarlık sipariş almış oldu.

İlk sözleşme 1.97 milyar dolar değerinde SLAM-ER seyir füzelerinin modernizasyonunu ve Suudi Arabistan’a 650 adet yeni füze teslimatını kapsıyor. Modernizasyon ile SLAM-ER füzeleri 180 km menzilden 290 kilometreye çıkaracak. Modernizasyonun ve teslimatların Aralık 2028 yalına kadar tamamlanması planlanıyor.

İkinci sözleşme değişikliği ile 650 milyon dolarının yaklaşık 467 adet yeni Harpoon Block II gemi karşıtı füzenin satışını kapsadığı açıklandı. Bu satışın yaklaşık 400 adet Suudi Arabistan’a gerçekleştirilecek.Diğer Harpoon Block II‘ler Brezilya, Katar ve Tayland’a teslim edilecek. Hindistan,Japonya,Hollanda ve Güney Kore’ye destek ekipmanı tedariği yapılacak.

Boeing en son SLAM-ER silah sistemini 2008 yalında teslim etmişti. Boeing Harpoon ve SLAM-ER füzelerinin üretimini desteklemek için 35 bin metrekarelik yeni üretim tesisi kuruyor. İnşaat 2021 yalında tamamlanacak.

TÜRK HAVA KUVVETLERİ SLAM-ER SEYİR FÜZESİ KULLANIYOR

Türk Hava Kuvvetleri’de 2018 yalında 48 adet AGM-84K SLAM-ER tipi seyir füzesini envantere katmıştı. 635 kg. ağırlığında ve 4.36 metre uzunluğunda olan füze 227 kg’lık bir savaş başlığına sahip. Füzenin saatte ki hızı yaklaşık 800 km. Atıştan sonra hedef güncellemesi ve hareketli hedefleri vurma kabiliyeti de mevcut.

AGM-84K SLAM-ER, modern F-16C / D Blok 40 ve 50 CCIP ve F-16C / D Blok 50+ uçaklarından atılabiliyor. Silahın menzili 250+ km. Kara ve deniz hedefleri için kullanılabiliyorlar. Füzeyi tam randımanlı kullanmak için AN / AWW-13 Veri Bağlantısı Podu gerekiyor. Bu pod sayesinde füzenin kullanıcıya sunduğu tüm özellikler kullanılabiliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarında Harpoon Block II ve SubHarpoon Güdümlü füzesini kullanmaktadır.

Kaynak: Boeing, NavalNews, SavunmaSanayiST,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here