ASELSAN ve Bilkent UMRAM (Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi) tarafından ilk yerli MR cihazı geliştirdi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “ASELSAN bu MR cihazının yanında suni solunum cihazı, kalp-akciğer pompası, mobil X-Ray cihazı ve taşınabilir defibrilatör üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.” dedi.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ASELSAN ve Bilkent UMRAM tarafından prototipi geliştirilen ilk yerli MR cihazını inceledi.

Sağlık konusunda beş ürünle yola çıkan ASELSAN’ın yanında gerek yazılım sistemleri gerek çeşitli veri işleme ve görüntü işleme sitemleriyle ilgili diğer şirketlerimizle çalışmalarının sonuçlarını yakından gördüklerini belirten Demir, “Burada mühim olan bir Millî Teknoloji Hamlesi konusunun ülkenin gündeminde daha sıcak tutulması ve ülkede geliştirilen her alandaki teknolojilerin çoklu kullanımının ve hızlı bir yol almanın sağlanması olarak görüyoruz. ” dedi.

SSB Başkanı Demir konuşmasına şöyle devam etti: “ASELSAN’ın zaten çalışmakta olduğu 5 adet daha cihaz vardı. ASELSAN bu MR cihazının yanında suni solunum cihazı, kalp-akciğer pompası, mobil X-Ray cihazı, ve taşınabilir defibrilatör  üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yine Başkanlığımız bünyesinde ultraviyole dezenfektan konularında, hem maske hem diğer ürünlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalar hızla devam ediyor.”

 savunma sanayiinin tetiklediği birkaç başlıkta ARGE çalışması olduğunu vurgulayan Demir, “hasta bakımı ve monitör edilmesi ile ilgili teknolojilerin geliştirildiği çalışmalarımız var. Yine hasta tanı ve veri kiti oluşturmayla ilgili çalışma var. Diğer taraftan veri işleme, görüntü işleme, bunların akıllı sistemlerle, derin öğrenmeyle geliştirilecek yöntemlerle yaklaşımların ortaya çıkarıldığı teknolojiler var.” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in ziyaretine Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Ataları katıldı.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here