Boeing tarafından geliştirilen gelişmiş versiyon F-15EX’in test uçuşlarının Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’ne gelecek yıl başlanacağı açıklandı.

ABD Hava Kuvvetleri’nin önde gelen savaş uçaklarından F-15 savaş uçağının gelişmiş versiyonu F-15EX’de, (Fly-by-wire) manüel uçuş kumandalarını elektronik bir arayüz ile değiştiren gelişmiş uçuş kumanda sistemi, iki yeni silah istasyonu, yeni bir elektronik harp suiti, gelişmiş radar, hiper hızlı bir bilgisayar, uyumlu yakıt tankları ve güçlendirilmiş bir yapı olacak.

Air Force dergisine göre yeni versiyonun bu tür savaş uçakları içerisinde en iyi yeteneklere sahip olduğu belirtildi.

Uzmanlar 4.nesil savaş uçağı özellikleri sebebiyle radara yakalanmayan düşük imza yetenekleri bu uçaklarda bulunmayacağını belirtiyor. Bu sebeple yeni versiyon uçakların düşman hava savunma sistemleri yok edilinceye kadar düşman hava sahasından uzak kalması gerekecek.

ABD Hava Kuvvetleri, F-15C / D uçaklarının yüksek maliyet sebebiyle uzun süren envanterde tutmayı planlamıyor. Yeni versiyon F-15EX’lerin maliyetlerinin uçak başı 80 milyon dolar olması bekleniyor. Hemen hemen Lockheed Martin’in F-35’ine yakın bir fiyatta olmasına rağmen, F-35’i bir saat çalıştırmanın maliyeti 35.000 dolarken, F-15EX’i bir saat çalıştırmanın maliyeti 27.000 dolar.

Katar, Boeing firmasıyla 2017 yılında 12 milyar dolarlık F-15QA tipi savaş uçağı anlaşması imzalamıştı. F-15QA tipi savaş uçağı ilk uçuşunu Nisan ayında gerçekleştirdi; uçaklar Katar’a 2021 yılında teslim edilecek.ABD Hava Kuvvetleri için üretilen F-15EX’in Katar’a verilen F-15QA hemen hemen aynı özelliklere sahip olacak.

Kaynak: Boeing, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here