Türk Deniz Kuvvetleri’nin TCG Gemlik fırkateyni ile Doğu Akdeniz’de tatbikat yapan Kraliyet Donanmasının Amfibi Görev Grubuna bağlı HMS Albion amfibi gemisi arasında geçiş eğitimleri icra edildi.

Milli Savunma Bakanlığı twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “TCG GEMLİK fırkateynimiz ile İngiliz gemisi HMS ALBION arasında, Doğu Akdeniz’de geçiş eğitimleri icra edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Limasol açıklarında tatbikat yapan Kraliyet Donanmasının Amfibi Görev Grubuna Fransız Donanmasına bağlı FS Jean Bart fırkateyni de katılmıştı. Amfibi Görev Grubu Güney Kıbrıs Kesimi ile ortak tatbikat gerçekleştirdi.

İngiliz görev grubunda, HMS Albion amfibi gemisi, HMS Dragon Tip 45 hava savunma fırkateyni ve RFA Lyme Bay amfibi destek gemisi bulunuyor. Amfibi gemisi HMS Albion yaklaşık 400 personel, Wildcat helikopterleri ve çıkarma gemileri ile İngiliz Kraliyet Deniz Piyadelerini hızlı bir şekilde karaya çıkarma imkanına sahip.

Kraliyet Donanması Amfibi Görev Gücü yaptığı tatbikatlar ile Deniz Piyadelerini “Geleceğin Komando Gücüne” dönüştürmek için gerekli olan taktikleri geliştirmeyi hedefliyor.

Ortak tatbikatın son dönemler Türkiye ile Güney Kıbrıs Kesimi’nin Kıbrıs çevresinde bulunan doğalgaz ve petrol arama hakları konusunda gerginliğin yaşandığı zamana gelmesi dikkat çekti.

İngiltere 1960’dan bu yana Kıbrıs’da iki askeri üs bulunduruyor.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here