‘BORA füzesi’ 280 kilometre uzaklıktaki hedefi vurdu

0
1458

Bora füzesinin test atışı görüntüleri yayınlandı. Görüntüleri Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir paylaştı. Demir açıklamasında “Bora füzemiz 280 km uzaklıktaki hedefini noktasal hassasiyetle vurdu” ifadelerini kullandı.

ROKETSAN tarafından geliştirilen KAAN Füzesi, yüksek öncelikli hedeflere yoğun ve etkili ateş gücü oluşturmak için üretilen karadan karaya atılan bir füzedir.

KAAN Füzesi; zamanında doğru ve etkili ateş gücü oluşturacak manevra birliklerine mükemmel ateş desteği sağlamaktadır. Füze, ROKETSAN üretimi KAAN Silah Sistemi ile entegrasyon için uygun ara yüze sahip diğer platformlardan fırlatılabilmektedir.

KAAN Füzesi’nin ihraç ismi KHAN, TSK’nın kullanacağı versiyonun ismi BORAolarak geçmektedir.

Sistem, yüksek teknoloji ürünü seyrüsefer ve otomatik tevcih sistemleri sayesinde at ve uzaklaş taktiğini başarıyla uyguluyor. Yüksek öncelikli hedefler üzerinde 470 kg harp başlığı ile yoğun ve etkili ateş gücü sağlamaktadır.

KAAN Füzesi, farklı marka ve modellerde araç, telsiz, güç sistemi, seyrüsefer sistemi gibi alt sistemlere sahip olacak şekilde kullanıcının lojistik altyapısı ve ihtiyaçlarına göre farklı versiyonlarda tasarlanabiliyor.

KAAN füzesi, yalıtımlı pod içine yerleştirilerek pod içi füze konfigürasyonu şeklinde depolanabiliyor ve taşınabiliyor.

KAAN silah sistemi sahip olduğu tam otomatik seyrüsefer ve tevcih sistemleri sayesinde kısım komutanı, doldurucu ve sürücü olmak üzere sadece 3 kişilik mürettebatla atış görevi icra edebiliyor.

Savunma kaynakları, ihraç versiyonu KAAN füzesinin menzili 260 km iken, TSK için üretilecek BORA füzesinin menzili 280 km olduğu açıkladı.

İhraç versiyonun daha düşük menzile sahip olmasının nedeni uluslararası antlaşmalarla füze ihracının belli çerçeve ile sınırlandırılmış olmasıdır. Füze Teknolojileri Kontrol Rejimi ( Missile Technology and Control Regime) antlaşmasına göre, ihraç edilecek füzelerin harp başlığı 500 kg’ı ve menzilinin 300 km‘yi geçmeyecek şekilde sınırlandırılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here