Brezilya Hava Kuvvetleri ilk pilot grubu, İsveç’in Såtenäs kentindeki İsveç Hava Kuvvetleri üssünüde Gripen savaş uçağı operasyonel eğitimine başladı.

İlk aşamada Brezilya Hava Kuvvetleri’nde F-5M ve A-1M savaş uçaklarında deneyim sahibi olan pilotlar seçildi. Ayrıca teorik ve uçuş testi puanları da dahil olmak üzere Hava Kuvvetleri Akademisi’nden bu yana genel performanslarını göz önünde bulundurularak pilotların seçimleri yapıldı.

İlk pilot grubu, İsveç Malmslätt, Linköping’de bulunan Qinetics Fizyolojik Uçuş Merkezi’nde 9G santrifüjünde yoğun bir eğitimin yanı sıra oksijen eksikliğiyle nasıl başa çıkılacağını öğrenmeyi içeren bir dizi egzersiz eğitiminden geçti. Pilotlar eğitimin ardından İsveç Hava Kuvvetleri F7 Gripen Filosunda ilk teorik derslerine başladılar.

Brezilya’lı pilotlar Gripen C/D ile eğitimi tamamladıktan sonra E/F versiyonunu hazırlıklarına devam etmek için Brezilya’ya dönecek.Pilotlar Brezilya’nın Anápolis’teki hava üssünde bulunan 2.filodaki uçuş simülatöründe sürekli eğitim yapacak.

İsveç havacılık şirketi SAAB Brezilya’nın Sao Paulo yakınlarında kurulan tesislerde Saab Gripen savaş uçaklarının üretimine başlandığını Temmuz 2020’de açıklamıştı.

Saab Aeronáutica Montagens adındaki tesislerde tek koltuklu Gripen E ve iki kişilik F versiyonu için frenler, kuyruk konisi, kanat kutusu ve ön gövde parçaları üretilecek. Uçakların son montajı Embraer’ın Sao Paulo’daki tesisinde ve Saab’ın İsveç Linköping’teki ana Gripen üretim merkezinde gerçekleşecek. Üretim merkezi SAAB firmasının yurt dışında kuruduğu ilk tesisi özelliğide taşıyor.

Brezilya, Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacı kapsamında 2014 yılında açtığı ihaleye Boeing’in F / A-18 Süper Hornet, Dassault Rafale ve Eurofighter Typhoon uçakları katılmıştı.İsveç Gripen E / F modelleri bu zorlu rakipleri içinden ihaleyi kazanarak 36 adet uçak için sözleşme imzalamıştı.

Brezilya ilk Gripen E savaş uçağını Eylül 2019’da uçuş test programını başlatmak için teslim almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here