Bulgaristan Savunma Bakanlığı, yaşlanan Sovyet yapımı MiG-29 uçaklarının yerine sekiz adet F-16V Block 70 savaş uçağı tedarik etmeyi planladığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı Komisyonu hükümete ABD ile görüşmeye başlamasını tavsiye etti. Basın bülteni, “ABD, Bulgar hükümeti ile nihai müzakereleri tamamlamayı dört gözle bekliyor” ifadeleri kullanıldı.

Bulgaristan Savunma Bakanı Krasimir Karakachanov, ” ABD’den F-16V uçaklarının alınması Bulgaristan Hava Kuvvetlerinin savaş yeteneklerini önemli ölçüde arttıracak..” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, 14 Aralık’ta yaptığı açıklamada, ” Pilotlar ile görüştüğümde F-16 Blok 70’lerin bize teklif edilen ( Gripens uçakları teklif edilmişti) uçaklardan çok iyi olduğunu söylüyorlar..” şeklinde konuştu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radaev’in hava kuvvetlerinin ihtiyaçları için yeni savaş uçağı seçimi sırasında “lobiciler zafer kazandı” ifadelerini kullanmıştı.

Bulgar Hava Kuvvetlerinde Tümgeneral rütbesiyle emekli olan Cumhurbaşkanı Rumen Radaev, ” MiG-29 veya bu tip uçakları korumak istemiyorum, hepsi benim için güzel, onları uçurdum.Fakat şeffaf, açık ve objektif bir seçim sürecini korumak istiyorum..” ifadelerini kullanmıştı.

Lockheed Martin F-16V Blok 70/72 uçakları dünyanın en önde gelen 4’ncü nesil çok rollü avcı uçağı olarak gösteriliyor. Uçak ölçeklenebilir ve uygun fiyatlı bir pakette çok gelişmiş konfigürasyona sahip olunabiliyor. Öne çıkan özellikleri, beşinci nesil radar’ olarak tanımlanan Northrop Grumman’ın (AESA) -AN / APG-83 radarı bulunmaktadır. Yeni nesil gelişmiş silahların kullanılmasına imkan sunan radar, geniş arazide yüksek çözünürlükle haritalama sağlıyor. Aynı anda bir çok hava ve kara hedefi radar tarafından takip ediliyor. İşlem hızı çok yüksek olan radar, geniş bir alanı tarıyor. Küçük hedefler çok daha iyi takip edilebiliyor. 

YUNANİSTAN’DA F-16 UÇAKLARINI MODERNİZE EDİYOR

Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 84 adet F-16 uçağın modernize edilmesi sözleşmesini 997 milyon dolara Lockheed Martin firması aldı.Uçakların Haziran 2027 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Sözleşme ABD Dışişleri Askeri Satış birimi üzerinden yürütülüyor.Modernizasyonlar Ohio Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssünde bulunan ABD Hava Kuvvetleri dönüşüm merkezinde yapılacak.

Yunan Hava Kuvvetleri’nin elinde 125 adet F-16 bulunuyor. Modernizasyona kapsamına 1980’lerde envantere giren 40 adet Block 30 F-16 dahil edilmeyecek. Bu uçakların eğitimde kullanılması düşünülüyor.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here