Hindistan, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip Agni-4 füzesini bir kez daha başarılı bir şekilde test edildiğini açıkladı.

Hindistan Savunma Araştırma Geliştirme Kurumu (DRDO) tarafından yapılan açıklamada, füzenin Odisha eyaleti açıklarındaki Abdül Kalam Adası’ndan sabahın erken saatlerinde başarıyla fırlatıldığı, bunun Agni-4 füzesiyle gerçekleştirilen 7. deneme olduğu kaydedildi.

Açıklama metninde, “Bu yeni füzenin üzerinde yüksek güvenirlik ve isabet düzeyi sağlayan modern ve kompakt radyoelektronik teçhizatlar yer alıyor” dendi.

Hindistan ordusunda bugün Agni serisinden 700 kilometre menzilli Agni-1, 2 bin kilometre menzilli Agni-2, menzili 2 bin 500 — 3 bin 500 kilometre arasında olan Agni-3 ve Agni-4 füzeleri kullanılıyor. Menzili 5 bin kilometreyi geçecek olan yeni Agni-5 füzesinin ise bu günlerde yapılan testleri tamamlandıktan sonra ordunun hizmetine girmesi bekleniyor.

Menzili 10 bin kilometreye ulaşabilecek ve denizaltından fırlatılabilecek olan Agni-6 füzenin ise geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, Hindistan’ın sahip olduğu kısa menzilli Prithvi, Dhanush, Angi-I füzelerinin Pakistan’a, uzun menzile sahip Agni-IV ve Agni-V füzelerinin de daha çok Çin’e yönelik üretildiği yorumunda bulunuyor. 

Hindistan, sınır anlaşmazlığı nedeniyle daha önce Pakistan ve Çin ile savaşa girmişti. Hindistan ve Çin arasında 1962’de Himalayalar’daki sınır anlaşmazlığı yüzünden kısa süreli savaş yaşanmış, iki ülke ateşkesin ardından savaş öncesi sınırlarına geri dönmüştü. 

Hindistan ile Pakistan arasında üç savaşa neden olan Keşmir bölgesiyle ilgili anlaşmazlık ise halen devam ediyor.

Kaynak: Ajanslar, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here